Νίκη για τον Άρη (84-67) επί του Κολοσσού!

Νικηφόρο ήταν το πρώτα από τα δύο φιλικά που θα δώσει ο Άρης αυτό το Σαββατοκύριακο στο Παλέ με τους Ροδίτες.

Ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερος από τον Κολοσσό, με τον Γιάννη Καστρίτη να ρίχνει το βάρος κυρίως στην αμυντική λειτουργία της ομάδας, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες. Το 24-20 της πρώτης περιόδου έγινε 42-37 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στην τρίτη περίοδο, μέσα από την άμυνα τους κατάφεραν να βγάλουν πόντους, ενώ πήραν και αρκετά επιθετικά ριμπάουντ, έχοντας την δυνατότητα για… δεύτερες επιθέσεις. Έτσι η διαφορά άρχισε να αυξάνεται, για να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +14 (67-53).

Στην τέταρτη περίοδο ο Άρης εμφάνισε κάποιες αμυντικές αδυναμίες και ο Κολοσσός μείωσε σε 67-60. Από κει και πέρα οι κιτρινόμαυροι μπήκαν και πάλι δυνατά στην άμυνα, για να μπορέσουν να μπλοκάρουν τους φιλοξενούμενους. Επιθετικά βρήκαν λύσεις για να μπορέσουν να φτάσουν τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους και πάλι, κλείνοντας τον αγώνα στο +17 (84-67).

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 42-37, 67-53, 84-67.

ΑΡΗΣ: Χόρκλερ 9 (1), Γκούντγουιν 6, Σανόγκο 5 (1), Τολιόπουλος 14 (3), Σχίζας 1, Καββαδάς 7, Φίλλιος 3 (1), Νότε 18 (2), Σιδηροηλίας, Σιδέρης, Νετζήπογλου 6, Χάγκινς 15 (1).
Κολοσσός Ρόδου: Σταρκς 12 (1), Χρυσικόπουλος 14 (2), Νζεγκέ 5, Όζμπορν 5, Μπαρτσέλο 4, Κατσίβελης 11 (2), Γιαννόπουλος 10 (2), Στεφάνοβιτς 6 (2).