Γκολ και θέαμα σε ματς… διαφήμιση στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 4-1 στο ημίχρονο απέναντι στον Βόλο, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις και πήραν την ισοπαλία, σε παιχνίδι με άμυνες παρωδία…

Οι Βολιώτες μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με τον Τόμας Φαν Βέερτ στο 14′. Ο Βόλος έφυγε στην αντεπίθεση, ο Φεράρι έκανε τη σέντρα, οι ασπρόμαυροι δεν κατάφεραν να διώξουν και σε μια φάση διαρκείας ο Φαν Βέερτ κατάφερε να στοπάρει τη μπάλα με το στήθος και να τη στείλει στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το 0-1.

Σε ένα καταγαιστικό 16λεπτο (!), ο ΠΑΟΚ έφερε τα πάνω κάτω στο παιχνίδι με την άμυνα του Βόλου να πετάει… χαρταετό! Στο 24′ ο Ζίφκοβιτς σέντραρε, ο Μιχαηλίδης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε και ξεγέλασε τον Κλέιμαν για το 1-1. Στο 30′ ο Μπίσεσβαρ νικήθηκε στο σουτ του από τον Κλέιμαν και όταν η μπάλα έφτασε στον Βιεϊρίνια, αυτός προτίμησε να δώσει έτοιμο γκολ στον Άκπομ που έγραψε το 2-1. Στο 32′ ο Μπίσεσβαρ έφυγε και πάλι στην πλάτη της παιδικής χαράς άμυνας του Βόλου, έκανε τη σέντρα, με τον Ζίβκοβιτς να γίνεται αποδέκτης της μπάλας, εκτελώντας για το 3-1. Στο 40′ η επίθεση ξεκινά πάλι από τον Μπίσεσβαρ, ο οποίος βρήκε τον Αουγκούστο, ο τελευταίος τη γύρισε στον Ζίβκοβιτς και ο Σέρβος έκανε το 4-1.

Με γκολ επέστρεψαν από τα αποδυτήρια οι δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 4-2 στην πρώτη τους ευκαιρία στο β’ ημίχρονο με πρωταγωνιστή τον Μπαρτόλο που εκμεταλλεύτηκε μια βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ και νίκησε τον Πασχαλάκη. Στο 62′ μετά από σέντρα του Μπαριέντος, ο Ροσέρο, που τον μάρκαραν με τα… μάτια, μείωσε με κεφαλιά σε 4-3! Ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Κλέιμαν είπε «όχι» στον Βιεϊρίνια. Η αλλαγή του Αμπασκάλ, Ρίνερ, έγραψε το 4-4, με την άμυνα του ΠΑΟΚ να είναι σε αποσύνθεση.

Το 4-4 ήταν και το τελικό σκορ στο γήπεδο της Τούμπας, σε ένα παιχνίδι διαφήμιση… σε όλα τα επίπεδα!

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ (71’ Ροντρίγκο), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Σβαμπ (71’ Καντουρί), Εσίτι, Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς (83’ Μιτρίτσα), Μπίσεσβαρ (88’ Μουργκ), Ακπόμ (83’ Σφιντέρσκι)

Βόλος (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Πουρίτα (56’ Ροσέρο), Ρομέρο, Φεράρι, Γκρίλο, Τσοκάνης (79’ Ράινερ), Μπαριέντος (79’ Νίνης), Ρεγκατίν, Φερνάντες (92’ Γκουλέν), Φαν Βέερτ, Μπαρτόλο.