ΔιεθνήΜπάσκετ

Eurobasket 2021: Έκανε το 2/2 η Εθνική, επικράτησε της Βοσνίας (65-70)

Η Εθνική Ελλάδας πήρε σημαντικό «διπλό» νικώντας την Βοσνία με 65-70 και «έκλεισε» από νωρίς το «παράθυρο» των προκριματικών του Eurobasket 2021.

H ομάδα έκανε μια καταπληκτική τρίτη περίοδο που το βοήθησε να φτάσει στο τελικό 70-65 αν και στο β’μισό του τέταρτου δεκαλέπτου λίγο έλειψε για να …γίνει το κακό!

Αγραβάνης, Μαργαρίτης και Λαρεντζάκης ήταν οι τρεις κορυφαίοι της Ελλάδας, όμως ο πρώτος πρέπει να πάρει τον τίτλο του MVP καθώς έκλεισε τον αγώνα με 17 πόντους από 3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/4 βολές, επτά ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο και 17 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 30 λεπτά συμμετοχής. Ο Λευτέρης Μποχωρίδης «χαμογέλασε» στο τέλος με 8 βαθμούς (1/9 σουτ, 7 ριμπάουντ.

Κορυφαίος για τους Βόσνιους ήταν ο παίκτης του Άρη Μίλαν Μιλόσεβιτς με 17 πόντους (7/10 σουτ και 6 ριμπάουντ) ενώ αγωνίστηκε κάποια λεπτά και ο Πάσαλιτς που επίσης πέρασε δύο χρονιές από τους «κιτρινόμαυρους».

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 36-40, 43-59, 65-70

ΒΟΣΝΙΑ (Μπόσνιτς): Αντάμοβιτς 6, Άτιτς 13 (5/15 σουτ, 7 ριμπάουντ), Χαλίλοβιτς 9 (4/9 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Μιλόσεβιτς 17 (7/10 σουτ, 6 ριμπάουντ), Λάζιτς 2, Στιπάνοβιτς 2, Σουλεϊμάνοβιτς 8 (8 ριμπάουντ), Βράμπατς 2

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Αγραβάνης 17 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μποχωρίδης 8 (1/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λαρεντζάκης 15 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Μάντζαρης, Μαργαρίτης 14 (7/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιάννης Αγραβάνης, Γιαννόπουλος 6 (1), Κασελάκης 2 (0/6 σουτ), Κατσίβελης, Καββαδάς 4, Σαλούστρος 4, Σκορδίλης