Από τον Γιουνές μέχρι σήμερα: Οι «πρεμιέρες» των σέντερ φορ του Άρη

Ο Άρης τα τελευταία χρόνια έχει αποκτήσει έξι διαφορετικούς παίκτες που προοριζόταν για βασικοί και το YellowRadio.gr θυμάται τι πέτυχαν στον πρώτο εντός Ελλάδος αγώνα τους.

Ο Γιουνίες ξεκίνησε με το… δεξί την πορεία του στον Άρη. Ο Τυνήσιος επιθετικός σκόραρε στη πρεμιέρα με τη Λαμία, ακόμη και αν το γκολ του ακυρώθηκε λανθασμένα, με την εμφάνιση του να συνοδεύεται από νίκη με σκορ 3-0 για την ομάδα του Πάκο Ερέρα.

Βέβαια οι καλύτερες στιγμές του Γιουνές ήρθαν αργότερα, στο εκπληκτικό γκολ κόντρα στην ΑΕΛ τη δεύτερη αγωνιστική και το παιχνίδι με τον ΟΦΗ όπου δύο δικά του τέρματα έφεραν την επική εκείνη ανατροπή.

Καλή ήταν και η πρώτη εμφάνιση του Μπράουν Ιντέγε στο Ελληνικό πρωτάθλημα. Ο Νιγηριανός έπαιξε στο Άρης-ΟΦΗ που έληξε 1-1, με τον ίδιος όμως να κερδίζει πέναλτι στο 56ο λεπτό (που έχασε ο Ντιγκινί) και ένα ακόμη καθαρότατο στις καθυστερήσεις.

Στο δεύτερο βέβαια ο διαιτητής Μανούχος για έναν περίεργο λόγο, όχι μόνο δε το σφύριξε, αλλά αρνήθηκε να πάει στο VAR όπως του είχε ζητήσει ο Video Assistant Referee του αγώνα.

Κάπου εδώ φτάνουμε στο πρώτο ντεμπούτο με γκολ, το οποίο ήρθε από τον Κρίστιαν Λόπεθ. Ο Ισπανός ήρθε το 2020 στη Θεσσαλονίκη και έκανε το ντεμπούτο του στο ματς του Άρη με τη Λαμία. Εκεί μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 52ο λεπτό με το σκορ στο 0-1, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει με κεφαλιά 20 λεπτά αργότερα, ανοίγοντας τον δρόμο για την ανατροπή με 3-1.

Αρκετά αδιάφορο ήταν το ντεμπούτο του Κώστα Μήτρογλου στον Άρη, με τον Έλληνα φορ να παίζει απλά οκτώ λεπτά σε μία ήττα του Άρη με 2-1 με τον Αστέρα Τρίπολης.

Τέλος ο Καμαρά έκανε ένα ήσυχο «ντεμπούτο» στο Ελληνικό πρωτάθλημα. Ξεκίνησε βασικός στον αγώνα του Άρη με τον ΟΦΗ, ο οποίος όμως ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα και δίχως ιδιαίτερες συγκηνίσεις.

Πλέον μένει να φανεί το τι θα κάνει ο Άντρε Γκρέι στο δικό του πρώτο ματς στην Ελλάδα και (κυρίως) αν αυτό θα συνδυαστεί με νίκη.