ΒόλεϊΕρασιτέχνης

Βόλεϊ: Ήττες για τα τμήματα του Άρη σε άνδρες και γυναίκες

Άσχημο Σάββατο για το ανδρικό και γυναικείο βόλεϊ του Άρη καθώς και τα δύο τμήματα ηττήθηκαν στους σημερινούς αγώνες.

Η σχετική ενημέρωση από τον Α.Σ:

Η ομάδα Βόλεϊ Ανδρών του ΑΡΗ πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε στην Κομοτηνή, όπου ηττήθηκε με 3-0 σετ από την τοπική ομάδα, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2.

Οι «κιτρινόμαυροι» πάλεψαν και στα τρία σετ, όμως δεν κατάφεραν να κατακτήσουν κάποιο απ’ αυτά. Έχασαν τα πρώτα δύο με 25-20 και το τρίτο με 25-18.

Το «παρών» στο κλειστό της Κομοτηνής έδωσαν φίλοι του ΑΡΗ από τον τοπικό Super 3, οι οποίοι προσπάθησαν να δώσουν ώθηση στην ομάδα και τους ευχαριστούμε για τη συμπαράστασή τους.

Τα σετ: 25-20, 25-20, 25-18.

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ γνώρισε την ήττα στο κλειστό του Αγίου Θωμά από τον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Οι «κιτρινόμαυρες» πήραν άνετα το πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν πλήρως και έφτασαν στη νίκη. Ο ΑΡΗΣ ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο σετ. Προηγήθηκε με 9-20 και το πήρε με 13-25. Τα κορίτσια του Γιάννη Τσαϊρέλη ξεκίνησαν καλύτερα και στο δεύτερο και προηγήθηκαν με 2-6, όμως οι «πράσινες» ισορρόπησαν, ισοφάρισαν σε 10-10 και προηγήθηκαν με 1-11. Ο ΑΡΗΣ πλησίασε σε 17-16, αλλά ένα -0 των γηπεδούχων έκανε το 21-16 και το σετ έληξε με 25-19.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά, προηγήθηκε με 9-4 και 17-8 και το πήρε με 25-13. Ίδια εικόνα είχε και το τέταρτο σετ. Ο ΠΑΟ προηγήθηκε με 7-1 και 16-6. Έκανε το 24-13, ο ΑΡΗΣ πλησίασε σε 24-18, αλλά δεν κατάφερε να συνεχίσει την αντεπίθεσή του.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 44 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του ΑΡΗ προήλθαν από 8 άσσους, 39 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (13-25, 25-19, 25-13, 25-18)