Βασικά ΘέματαΠοδόσφαιρο
Ροή ειδήσεων

Το 7/7 του Μορόν στα πέναλτι

Ο πρώτος σκόρερ του περσινού πρωταθλήματος πέρα από την εξαιρετική σχέση που έχει με το γκολ, είναι το ίδιο καλός όταν εκτελεί πέναλτι, μετρώντας συνολικά 7 τέρματα σε ισάριθμες εκτελέσεις.

Ο 30χρονος φορ είναι εκείνος που εκτελεί τα πέναλτι για τον Άρη και μέχρι στιγμής κάνει τη δουλειά και με το παραπάνω, όταν στήνει την μπάλα απέναντι από τους αντίπαλους τερματοφύλακες. Το έπραξε και κόντρα στον ΟΦΗ, το έπραξε και τη σεζόν 2023-24, όπου δεν έχασε πέναλτι.

Από τα 23 γκολ, που σημείωσε στο περασμένο πρωτάθλημα, τα πέντε ήταν από το σημείο του πέναλτι, αλλά όλα πήγαν… μέσα.

2023-24

11/11/2023 NΠΣ-Βόλος-Άρης 0-2

Ο Μορόν στον Βόλο άνοιξε τον δρόμο για το διπλό, κάνοντας το 0-1.

20/12/2023 Άρης-Λαμία 2-2

Οι κιτρινόμαυροι κέρδισαν πέναλτι και ο Μορόν ευστόχησε για το 1-0, πετυχαίνοντας το 8ο γκολ του στη σεζόν.

3/1/2024 Αστέρας Τρίπολης-Άρης 3-2

Ο Λορέν Μορόν έκανε το 0-1 από το σημείο του πέναλτι, αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική για την ομάδα του.

17/2/2024 Ατρόμητος-Άρης 0-2

Ο Άρης έφυγε από το Περιστέρι με τη νίκη και τον δρόμο είχε ανοίξει… ξανά ο Μορόν, ο οποίος είχε κάνει το 0-1, ευστοχώντας από τα 11 βήματα.

3/3/2024 Άρης-ΑΕΚ 3-3

Η Ένωση προηγούνταν έως το 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Άρης κέρδισε πέναλτι και ο Μορόν ευστόχησε, νικώντας τον Στάνκοβιτς για το τελικό 3-3.

2024-25

15/9/2024 ΟΦΗ-Άρης 3-2

Στην Κρήτη τα δύο εύστοχα πέναλτι του Μορόν δεν ήταν αρκετά. Αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι του με τα «κιτρινόμαυρα» στο οποίο πέτυχε δύο γκολ με πέναλτι.