Διεθνή

Τελευταία στιγμή απέφυγε το σοκ η Γαλλία από τους εξαιρετικούς Ιάπωνες

Στην παράταση επικράτησε επί της ασιατικής ομάδας.

Η Γαλλία ίδρωσε αρκετά για να κάνει το 2/2 στο τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων, ωστόσο ο Στραζέλ τη γλίτωσε από το σοκ και οι μπλε επικράτησαν της Ιαπωνίας στην παράταση με 94-90.

Με την Ιαπωνία στο +4 (84-80), ο Στραζέλ ευστόχησε σε τρίποντο και φάουλ 10″ πριν το άκουσμα της κόρνας και οδήγησε το παιχνίδι στο επιπλέον πεντάλεπτο. Εκεί η ομάδα του Κολέ είχε τις απαιτούμενες λύσεις και πέτυχε μία νίκη με την οποία αγκαλιάζει την πρόκριση (με νίκη της Γερμανίας επί της Βραζιλίας προκρίνεται από σήμερα στην επόμενη φάση).

Στους 17 (4/7 τρίποντα) πόντους σταμάτησε ο Στραζέλ, 18 πόντοι και 11 ριμπάουντ από τον Βικτόρ Γουμπενιαμά. Μεγάλο ματς από τον Καβαμούρα με 29 πόντους (6/15 τρίποντα), 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Ο Ρούι Χατσιμούρα αποβλήθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, έχοντας σημειώσει 24 πόντους.