Super League 2: Πρώτη νίκη για τον Ηρακλή

Ο Ηρακλής νίκησε 0-1 τον Απόλλωνα στη Λάρισα και κατέκτησε το πρώτο του τρίποντο στη Super League 2. Ο Πιερικός άλωσε τον Βόλο, 0-1 τον Ολυμπιακό.

Ο Ηρακλής κατέκτησε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Super League 2, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής. Ύστερα από πέντε ισοπαλίες, ο Γηραιός επικράτησε 0-1 του Απόλλωνα Λάρισας, χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Θανάσης Καρτσαμπάς στο 85′. Προηγήθηκε λάθος του Λίταινα και ασίστ του Κάκκο, ο οποίος είχε μπει στο παιχνίδι μόλις τρία λεπτά νωρίτερα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και «δραπέτευσαν» με το «διπλό» από το γήπεδο της Φιλιππούπολης. Τα νεύρα δεν έλειψαν από το ματς, όταν λίγο πριν από το φινάλε ο Καρρίκι χτύπησε τον Πανάγου μέσα στις γενικότερες αψιμαχίες. Ο διαιτητής Ψυχούλας (Βοιωτίας) αρκέστηκε να μοιράσει κίτρινες κάρτες.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Μαρσέλο Στράκια): Αστράς, Καρρίκι, Λίταινας, Σκούπρα, Χατζής, Γιαννίτσης, Βίγια (69′ Ζιάκας), Τιμπουέ (90′ Νούσιος), Κανούλας, Παναγιώτου, Κόζουχ (82′ Λεμάνγκρ).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Μανωλάκης, Χρούσιελ, Αγγ. Παπαστεριανός, Πήλιος (90’+3′ Κωστούλας), Μ. Παπαστεριανός, Καρτσαμπάς, Τότσκα (82′ Κάκκο), Ματίας (72′ Μασούρας), Μπαστακός (90’+3′ Βιτίνιο).

Ολυμπιακός Βόλου Πιερικός 0-1

Σπουδαίο διπλό για τον Πιερικό με το 1-0 επί του Ολυμπιακού Βόλου και 2η νίκη της ομάδας της Πιερίας μετά το ματς με την Καβάλα. Το μοναδικό γκολ του αγώνα έβαλε ο Ζαφειράκης με σουτ στο 14′. Μάλιστα στο 96′ ο Πιερικός έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 με σουτ του Κριμιτζά. Στο ματς υπήρξε πεντάλεπτη διακοπή καθώς άνθρωπος του Πιερικού δέχθηκε μπουκάλι και έπεσε στο έδαφος. Μάλιστα αυτός ήταν και ο λόγος που ο αγώνας συνολικά είχε οκτώ λεπτά καθυστερήσεων. Μεγάλες φάσεις είχε και ο Ολυμπιακός Βόλου, όπως στο 81′ με τον Μπάτροβιτς. Εκτός αυτού στο 57′ ακυρώθηκε γκολ των γηπεδούχων καθώς ο Βερνάρδος υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Μανού Γκαγιέχα): Ξενοδόχοφ, Γραικός, Να’α, Παπακώστας, Φιλίποβιτς, Σκοπελίτης (83′ Κατσούκης), Κιτόκο, Βερνάρδος (76′ Βερνάρδος), Κουντουριώτης (73′ Χατζηπιρπιρίδης), Μπάτροβιτς, Σιαφά.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Γαλάνης, Μηλιώτης, Τοπαλίδης, Παντελιάδης, Χαρτσιάς, Εμπουσί, Καρανάτσιος (75′ Καρβούνης), Μπουόλι (75′ Κριμιτζάς), Σουντάρ, Ζαφειράκης (90’+3′ Παπουτζίδης), Χαντζάρας (30′ Ίτσιος).