Στους “16” και η Νίκη Βόλου

Την πρόκριση στη φάση των «16» του κυπέλλου Ελλάδας πήρε η Νίκη Βόλου, η οποία επικράτησε των Τρικάλων με σκορ 1-0.

Στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας πέρασε η Νίκη Βόλου, η οποία πήρε την εκτός έδρας νίκη στο θεσσαλικό ντέρμπι κόντρα στα Τρίκαλα, χάρη σε γκολ του Ροχάνο με πέναλτι.

Το ματς ξεκίνησε με ένταση και από τις δύο ομάδες, χωρίς ωστόσο να μπορούν να απειλήσουν με αξιώσεις την αντίπαλη εστία. Χαρακτηριστικό είναι πως η μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος ήρθε στο 32ο λεπτό, με μία κεφαλιά του Πέλκα, η οποία έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμούς και έχασαν ευκαιρίες για να σκοράρουν, με την ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη να είναι τελικά αυτή που τα κατάφερε. Στο 72ο λεπτό ο Μιράντα κέρδισε πέναλτι για τη Νίκη, με τον Ροχάνο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να κάνει το 1-0, σκορ που έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

ΑΟ Τρίκαλα: Σεντουριόν, Σανδραβέλης, Παρέδες, Ντιαλόσι, Ριζογιάννης, Μπαξεβάνος, Ευθυμίου (83′ Νιάρος), Ελευθεριάδης (80′ Νίζιτς), Πέλκας, Κουσκουνάς, Χειρίτραντας

Νίκη Βόλου: Μπάγιτς, Πάνος, Παναγιωτίδης, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Κυριακίδης (62′ Τζοβάρας), Τσουκαλάς, Μιράντα (90′ Αλιατίδης), Κάσσος, Βλαχομήτρος (46′ Γκαρσία), Ροχάνο (87′ Τζιώρας)