Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΑΕΛ, Καμπανιακός και Κηφισιά

Πήραν την πρόκριση για την 4η φάση.

Η ΑΕΛ βρίσκεται στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson, νικώντας με 3-1 στη διαδικασία των πέναλτι (0-0 κ.δ.) τον Μακεδονικό.

Το «αλογάκι» από το 69ο λεπτό έπαιζε με παίκτη λιγότερο, μετά την αποβολή του Παναγιώτη Παναγιωτίδη. Παρόλα αυτά άντεξε και κράτησε το «μηδέν», στέλνοντας έτσι την αναμέτρηση στην παράταση και στη συνέχει στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί οι παίκτες της ΑΕΛ ήταν πιο ψύχραιμοι και νίκησαν με 3-1, παίρνοντας το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο του θεσμού.

Την πρόκριση πήρε και η Κηφισιά η οποία νίκησε με 1-0 τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου χάρη σε γκολ του Λουίς Ρότσα. Ο 31χρονος Πορτογάλος πέτυχε το μοναδικό γκολ στο 20ο λεπτό.

Ο Καμπανιακός χρειάστηκε το έξτρα 30λεπτο για να πάρει την πρόκριση απέναντι στην Ηλιούπολη. Έπειτα από ένα «στείρο» 90λεπτο, ο σύλλογος από τη Χαλάστρα έφτασε στο γκολ με τον Αριστοτέλη Κολλαρά στο 103’.