Σωστή η κόκκινη στον Ελευθεριάδη, δεν δόθηκε πέναλτι υπέρ του Ατρομήτου (video)

Τις αναλύσεις των φάσεων για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος έκανε την Τετάρτη (20/10) ο Μαρκο Κλάντενμπεργκ.

Σωστή βρήκε την απόφαση του Στέφανου Κουμπαράκη, που επιβεβαιώθηκε και από τον VAR, Βασίλη Φωτιά, για την κόκκινη κάρτα στον Χρήστο Ελευθεριάδη της Λαμίας στο παιχνίδι με τον Άρη.

Λανθασμένη βρήκε την απόφαση που πήρε ο διαιτητής Ιωάννης Παπαδόπουλος να μην δώσει πέναλτι υπέρ του Ατρόμητου στο ματς με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, ο Μαρκ Κλάντεμπεργκ. Ο Άγγλος αρχιδιαιτητής της ΚΕΔ τόνισε ότι ο Ατρόμητος θα έπρεπε να έχει κερδίσει πέναλτι στο μαρκάρισμα του Λάζαρου Ρότα στον Κλωναρίδη.

Από το ίδιο ματς επίσης επίσης, ο Κλάντενμπεργκ εκτίμησε ότι καλώς δεν καταλογίστηκε κάτι στη φάση του Κουλούρη, όπως επίσης σημείωσε σωστό το πέναλτι που κέρδισε η «Ένωση» και την επανάληψη της εκτέλεσης.

Όσον αφορά το ΠΑΟΚ – Βόλος 4-4 εξήγησε ότι σωστά δεν δόθηκε επανάληψη στην εκτέλεση του Βιεϊρίνια (καθώς ο τερματοφύλακας Κλέιμαν πατούσε τη γραμμή τέρματος).

Ακόμη ο Κλάντενμπεργκ στις αναλύσεις για του για την 6η αγωνιστική της Super League, εξήγησε ότι ήταν σωστή και η απόφαση για πέναλτι υπέρ του ΠΑΣ Γιάννινα στο ματς με τον Ολυμπιακό κι αυτό λόγω του ότι το χέρι του Ρέαμπτσουκ σηκώθηκε από το έδαφος.