Βόλεϊ

«Σκούπισαν» τον ΠΑΟΚ στο final-4 οι κορασίδες

Οι κιτρινόμαυρες επικράτησαν με 3-0 σετ του ΠΑΟΚ!

Αναλυτικά:

Η ομάδα βόλεϊ κορασίδων του ΑΡΗ κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ στην αυλαία του final 4 και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση (πανεπαρχιακό), ενώ περιμένει τον αγώνα ανάμεσα στη ΔΕΚΑ και την Ελπίδα Αμπελοκήπων (19:30) για να δει αν τερματίσει στην πρώτη θέση.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε 0-3, αλλά ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε σε 5-5 ενώ πέρασε μπροστά με 7-5. Με ένα δικό τους σερί οι «κιτρινόμαυρες» έκαναν το 15-9 αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα 5-0 και μείωσε στον πόντο σε 15-14. Στη συνέχεια οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ με τον ΑΡΗ στο τέλος να κάνει το 22–18 και να κατακτά το σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΡΗΣ πήρε προβάδισμα έξι πόντων με 17-11. Οι «κιτρινόμαυρες» έχοντας τον έλεγχο του σετ και χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα έκαναν το 2-0 σετ με 25-16.

Στην αρχή του τρίτου σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με τον ΑΡΗ να παίρνει μικρό προβάδισμα με 9-7. Ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 9-11 και 11-14. Οι «κιτρινόμαυρες» αν και βρέθηκαν πίσω με 13-17 δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν σε 17-17 και πέρασαν μπροστά με 20-19. Ο ΑΡΗΣ παρέμεινε ψύχραιμος στο πιο κρίσιμο σημείο και πήρε τη νίκη με 25–22, αφήνοντας τον ΠΑΟΚ στην τρίτη θέση, ενώ περιμένει τον αγώνα ανάμεσα στη ΔΕΚΑ και την Ελπίδα Αμπελοκήπων για να δει αν τερματίσει πρώτος, σε περίπτωση  «καθαρής» (3-0 ή 3-1) ήττας της ΔΕΚΑ.

Τον Α.Σ. ΑΡΗΣ εκπροσώπησε ο ταμίας του δ.σ., Αλέξανδρος Γκαντώνας, ενώ το «παρών» έδωσε και ο μάνατζερ της ανδρικής ομάδας Βόλεϊ, Χρήστος Μαλτάς.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-16, 25-22)