Ντε Μπρόινε για τις αποδοκιμασίες: «Τους καταλαβαίνω, αλλά κάποιες φορές πρέπει να είσαι έξυπνος»

Ο Κέβιν Ντε Μπρόινε μίλησε για τις αποδοκιμασίες του κόσμου μετά την ισοπαλία με την Ουκρανία και την κίνησή του να προτρέψει τους συμπαίκτες του να μην τους χειροκροτήσουν.

Το Βέλγιο εξασφάλισε τη θέση του στους «16» του Euro μετά το 0-0 κόντρα στη Ουκρανία για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων. Με την ισοπαλία αυτή όμως τερμάτισε δεύτερο, κάτω από την πρώτη Ρουμανία, η οποία την ίδια ώρα ήρθε ισόπαλη 1-1 κόντρα στη Σλοβακία.

Μετά το τέλος του αγώνα, αντί να υπάρχουν πανηγυρισμοί για τους Βέλγους, υπήρχε ένταση με τους οπαδούς της ομάδας να τους αποδοκιμάζουν για την εικόνα τους.

Ο αρχηγός Κέβιν Ντε Μπρόινε, μάλιστα στο άκουσμα των αποδοκιμασιών, αντί να χειροκροτήσει τον κόσμο, προέτρεψε τους παίκτες να μην πάνε προς το μέρος τους και να φύγουν για τα αποδυτήρια.

Ο μέσος της Μάντσεστερ Σίτι, όμως γιουχαρίστηκε και πιο πριν όταν κράτησε την μπάλα στο κόρνερ, ένα λεπτό πριν τη λήξη του ματς, προκειμένου να κερδίσει χρόνο. Μετά την αναμέτρηση λοιπόν, μίλησε για όσα συνέβησαν, κάνοντας ιδιαίτερη αναφορά στην αντίδραση του κόσμου.

«Υπάρχει ένα λεπτό για τη λήξη του αγώνα, δεν θες να πάρεις κανένα ρίσκο. Καταλαβαίνω τον κόσμο ότι θέλει να κερδίζουμε, αλλά αν έφευγα από το κόρνερ, θα κέρδιζαν την μπάλα και θα δεχόμασταν γκολ. Τότε όλοι θα με “σκότωναν”.

Κάποιες φορές πρέπει να παίρνεις ρίσκα κα κάποιες φορές πρέπει να είσαι έξυπνος. Δύο λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα, πρέπει να είσαι έξυπνος», ήταν τα λόγια του. Στη συνέχεια μάλιστα τόνισε την ανάγκη του κόσμου για να τους στηρίξει ενόψει του ματς με τη Γαλλία για τους «16».

«Τους χρειαζόμαστε είναι απλό, δεν ξέρω τι άλλο να πω. Απλά τους χρειαζόμαστε απέναντι στη Γαλλία, όπως ακριβώς τους χρειαζόμασταν και στα προηγούμενα τρία ματς», συνέχισε.