ΔιεθνήΜπάσκετ

NBA All Star Game: Κρίμα για τον σούπερ Αντετοκούνμπο! “Λύγισε” στο τέλος από τον MVP Λέοναρντ

Η ομάδα του Λεμπρόν Τζέιμς νίκησε την ομάδα του Αντετοκούνμπο στο All Star Game του Σικάγο.

“Λύγισε” στο τέλος η Team Giannis και ενώ είχε σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη. Κορυφαίος ο Greek Freak έκανε… πράματα και θάματα, αλλά έχασε το βραβείο του MVP από τον νικητή Λέοναρντ.

Ένα από τα καλύτερα All Star Game των τελευταίων ετών, ανέδειξε νικήτρια την Team Lebron επί της Team Giannis με σκορ 157-155, κάνοντας σίγουρα… περήφανο και τον Κόμπι Μπράιαντ, στον οποίο και ήταν αφιερωμένη ολόκληρη η βραδιά.

Οι δύο ομάδες “πάλεψαν” για τη νίκη στο τέλος, σε ένα ματς που θύμισε τελικούς του NBA και έγινε… θρίλερ, με τον νικητή να κρίνεται στο καλάθι και συγκεκριμένα στη βολή του Άντονι Ντέιβις. “Κυριαρχική” εμφάνιση από τον Αντετοκούνμπο, που έχασε στις λεπτομέρειες το βραβείο του MVP.

Η βραδιά του Κόμπι Μπράιαντ

Όλα ξεκίνησαν πάντως σαν ένα μεγάλο… μνημόσυνο στον Κόμπι Μπράιαντ, αφού το NBA φρόντισε να τιμήσει με κάθε τρόπο τον θρύλο του μπάσκετ που έφυγε τόσο απροσδόκητα από τη ζωή μαζί με την κόρη του και άλλους 7 ανθρώπους στο γνωστό δυστύχημα με το ελικόπτερο.

Οι δύο ομάδες μάλιστα φόρεσαν τα νούμερα 24 και 2 προς τιμήν του “Black Mamba” και της Τζίτζι, ενώ και ο νικητής αναδείχθηκε με έναν ιδιαίτερο τρόπο, αφού τέθηκε στόχος να φθάσουν τους +24 πόντους στην τελευταία περίοδο.

“Πλούσιο” θέαμα στο παιχνίδι

Όταν ξεκίνησε πάντως ο αγώνας, οι παίκτες και των δύο ομάδων έδειξαν ορεξάτοι, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να αρχίζει τα καρφώματα από νωρίς και τον Καγουάι Λέοναρντ να “πυροβολεί” από μακριά, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ακολούθησε όμως ανατροπή από την Team Giannis, με τον Κέμπα Γουόκερ να είναι εξαιρετικός και τον Τράε Γιανγκ να πετυχαίνει… κερασάκι στην τούρτα, με ένα απίθανο buzzer beater στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες έδειξαν αποφασισμένες να “παλέψουν” για τη νίκη και οι άμυνες άρχισαν να… κλείνουν, με τον Αντετοκούνμπο όμως να κάνει “πάρτι” στην επίθεση, η ομάδα του κράτησε τη διαφορά στο 133-124 στο τέλος του τρίτου 12λέπτου.

Ως εκ τούτου και με τον νέο κανονισμό, ο στόχος της νίκης τέθηκε στους 157 πόντους (133 + 24 λόγω Κόμπι Μπράιαντ), με την Tema Giannis να είναι το απόλυτο φαβορί.

“Έπεσαν κορμιά” στο τέλος

Χωρίς να υπάρχει πλέον χρονόμετρο, οι δύο ομάδες έδωσαν “μάχη” για να φθάσουν στους 157 πόντους και η ομάδα του Λεμπρόν φρόντισε από νωρίς να το κάνει ντέρμπι, με τον Κρις Πολ να σκοράρει κατά ριπάς και τον Τζέιμς να το παίρνει εξίσου σοβαρά.

Το παιχνίδι έγινε έτσι ντέρμπι και μάλιστα θύμισε τελικούς του NBA, αφού υπήρξε πολύ… ξύλο, αλλά ακόμη και διαμαρτυρίες για τα φάουλ. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έπαιξε “σκυλίσια” άμυνα και φιλοδώρησε δύο φορές με τάπα τον “Βασιλιά” και μία τον Άντονι Ντέιβις, όμως στην επίθεση δυσκολεύτηκε να βρει πόντους και έτσι, η Team Lebron πήρε τη νίκη, με τον Λέοναρντ να αναδεικνύεται MVP.

Τα 12λεπτα: 41-53, 92-83, 133-124, 155-157

Τα στατιστικά των παικτών

Team Giannis: Αντετοκούνμπο 25 (12/21 σουτ, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ), Σιάκαμ 15 (6 ριμπάουντ), Εμπίντ 22 (8/11 δίποντα, 6/8 βολές, 10 ριμπάουντ), Γουόκερ 23 (5/11 τρίποντα), Γιανγκ 10 (2 τρίποντα, 10 ασίστ), Αντεμπάγιο 8, Μπάτλερ 4, Μίντλετον 5 (1), Ίνγκραμ 2, Γκομπέρ 21 (10/11 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Λόουρι 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μίτσελ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

Team Lebron: Ντέιβις 19 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Τζέιμς 23 (2/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Λέοναρντ 30 (8/14 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χάρντεν 11 (3), Ντόντσιτς 8 (2), Σαμπόνις 2, Τέιτουμ 6, Γιόκιτς 5 (1), Πολ 23 (7/11 τρίποντα, 6 ασίστ), Γουέστμπρουκ 6, Σίμονς 17 (8/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπούκερ 6