Μπροστά στο σκορ ο δημιουργικός Άρης στο ημίχρονο

Ο Άρης πηγαίνει μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια.

Δυναμικό το ξεκίνημα του Άρη στο παιχνίδι, με τον Μορόν να επιχειρεί να πετύχει το γκολ της σεζόν μόλις στο 2′ πλασάροντας από πολύ μακριά τον τερματοφύλακα του Πανσερραϊκού.

Μετά από εξαιρετική ενέργεια του Ντιαντί ο Μανού Γκαρθία βρέθηκε στη μικρή περιοχή, όμως δεν κατάφερε να βρει ισορροπία και αστόχησε σε μια μεγάλη ευκαιρία στο 6ο λεπτό της συνάντησης.

Άμεση ήταν η απάντηση των γηπεδούχων, με τον Κουέστα να πραγματοποιεί μεγάλη απόκρουση στο ωραίο σουτ του Τομάς.

Με τη συμπλήρωση 10 λεπτών ο Μπεντανκόρ βρέθηκε απέναντι στον Κουέστα, ωστόσο το τελείωμα με το μυτάκι πέρασε αρκετά πάνω από την εστία, κλείνοντας ένα δεκάλεπτο ευκαιριών για τις δύο ομάδες.

Ένας προσωρινός τραυματισμός του Φρίντεκ λίγο πριν το εικοσάλπετο έφερε έναν έντονο διάλογο του Μανού με τον Τσιμεντερίδη, γεγονός που έφερε και στον Ισπανό την πρώτη κίτρινη του αγώνα.

Το παιχνίδι «πάγωσε» με τον Έλληνα ρέφερι να μην αφήνει τον ρυθμό, με την επόμενη απειλή να έρχεται από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μόντσου στο 31′.

Ο Άρης προηγήθηκε στις Σέρρες, με τον Ζοσέ Σιφουέντες να πετυχαίνει το πρώτο του τέρμα με την κιτρινόμαυρη φανέλα.

Ο χαφ από το Εκουαδόρ κατάφερε να προηγηθεί με ένα πολύ ωραίο συρτό σουτ εκτός περιοχής, κάνοντας το 0-1 για τον Άρη, στο 35ο λεπτό.

Ο Μορόν εκτέλεσε εκτός περιοχής, ο Κουκεσασβίλι απέκρουσε ασταθώς, όμως πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση στο ριμπάουντ, μην επιτρέπωντας στον Μανού να κάνει το σκορ 0-2.

Το ημίχρονο έληξε στο 0-1 υπέρ του Άρη, με την ομάδα του Άκη Μάντζιου να δημιουργεί αρκετές φάσεις επιθετικά, δείχνοντας βελτίωση σε σχέση με τον αγώνα του Περιστερίου.