Μπροστά ο Άρης στο ημίχρονο

Προηγείται η ομάδα του Άκη Μάντζιου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αρκετή ένταση και με τον Εθνικό να προσπαθεί να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του, χωρίς ωστόσο να δημιουργεί τις προϋποθέσεις για να απειλήσει.

Το πρώτο 20λεπτο πέρασε με παρόμοιο τρόπο, με μοναδική διαφορά την κατοχή της μπάλας από τον Άρη, ενώ η πρώτη απειλή ήρθε στο 24′ από τον Σαμόρα, ενώ ένα λεπτό αργότερα ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα από τον Ερέρα για τους Πειραιώτες.

Στο 31ο λεπτό έμελλε να σκοράρει ο Άρης για πρώτη φορά στην αναμέτρηση του με τον Εθνικό, καθώς ο Κλέιτον Ντιαντί σούταρε, με τον γκολκίπερ του Εθνικού να αποκρούει ασθενώς.

Ο Βλάντιμιρ Νταρίντα πήρε το ριμπάουντ και με δυνατό σουτ από κοντά έκανε το 0-1 στον αγώνα.

Λίγο πριν το 40ο λεπτό ο Κουέστα πραγματοποίησε ένα μεγάλο λάθος, το οποίο διόρθωσε ο ίδιος με απόκρουση στο τετ α τετ.

Αργότερα ήταν η σειρά του Κίκε Σαβέριο να σουτάρει με δύναμη, όμως η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, στην τελευταία στιγμή πριν πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια.