Ματς… χάος, δεν έφτασε ο Μορόν, «περίεργη» ακύρωση γκολ

Ο Άρης προηγήθηκε, όμως δεν κατάφερε να κρατήσει το τρίποντο απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης, σε ένα παιχνίδι… ροντέο.

Νευρικό το ξεκίνημα για τον Άρη στην αναμέτρηση, με τον Αστέρα να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και τον Παπαδόπουλο να σφυρίζει ένα… αστείο πέναλτι υπέρ των Αρκάδων, το οποίο τελικά πήρε πίσω, μετά από παρέμβαση του VAR, πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι απειλητικοί, με τον Καλτσά να εκτελεί μέσα από την περιοχή και την μπάλα να περνάει πάνω από τη συμβολή των δοκαριών του Χουλιάν Κουέστα, στο 16′.

Η πρώτη απειλή για τον Άρη ήρθε στο 23ο λεπτό, με του σουτ του Σιφουέντες στην κίνηση να περνάει αρκετά πάνω από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου.

Δύο λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Μανού να εκτελέσει εντός περιοχής, όμως ο Έλληνας τερματοφύλακας είχε καλή τοποθέτηση.

Η απόδοση του Άρη βελτιώθηκε με τον χρόνο και σταδιακά πήρε την κατοχή της μπάλας, αποφασίζοντας για τον ρυθμό του αγώνα.

Ο Μανού απείλησε εκ νέου στο 29′, με τον Παπαδόπουλο να τον νικάει και πάλι, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Φρίντεκ αντίκρισε την κίτρινη κάρτα από τον Παπαδόπουλο.

Ο Σίστο δοκίμασε με ένα μακρινό φάουλ να στείλει την μπάλα προς τα δίχτυα, όμως ο γκολκίπερ του Αστέρα μάζεψε εύκολα την μπάλα στο 33ο λεπτό.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου ήρθε για την ομάδα του Μίλαν Ράσσταβατς, που έφτασε λίγα εκατοστά από το 0-1, στο 37′ της συνάντησης.

Έπειτα από δύο λεπτά τα σώματα των ποδοσφαιριστών του Αστέρα δεν επέτρεψαν στον Μόντσου να ανοίξει το σκορ με δυνατό σουτ.

Δεν διαφοροποιήθηκε η κατάσταση μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χωρίς γκολ στα αποδυτήρια.

Ο Μάρτιν Μοντόγια πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Μάγιο, στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου.

Ο Ισπανός καλείται να αντικαταστήσει τον συμπατριώτη του στο 2ο ημίχρονο της αναμέτρησης, με τον πρώην άσσο της Θέλτα να ταλαιπωρείται απο ενοχλήσεις και να μη μπορεί να συνεχίσει κόντρα στους Αρκάδες.

Δυναμικό το μπάσιμο των φιλοξενούμενων στο 2ο ημίχρονο, με τον Χουχούμη να απειλεί με σουτ εκτός περιοχής τον Κουέστα, που μπλόκαρε την μπάλα.

Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν στο 63′, με τον Λορέν Μορόν να πετυχαίνει το πρώτο του τέρμα για τη φετινή σεζόν, έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Μοντόγια.

Ο Ισπανός μπακ πήρε εξαιρετική πάσα από τον Σίστο και πραγματοποίησε σωστό γύρισμα, για να σκοράρει με κοντινό πλασέ ο Μορόν.

Στο 66ο λεπτό ο φορ από την Μαρμπέγια δοκίμασε τον Παπαδόπουλο, όμως ο Έλληνας τερματοφύλακας έδιωξε με τα πόδια.

Αμέσως μετά ήταν η σειρά του Καλτσά να προσπαθήσει, όμως δεν τα κατάφερε απέναντι στον Κουέστα.

Παρεμβάσεις στη διάταξη του Άρη με τον Άλβαρο Σαμόρα και τον Βλάντιμιρ Νταρίντα να περνάνε στην αναμέτρηση, με τη συμπλήρωση 74 λεπτών.

Εκτός παιχνιδιού πέρασαν ο Πιόνε Σίστο και ο Μάνου Γκαρθία, αντίστοιχα.

Οι δύο τους μάλιστα συνεργάστηκαν με το που μπήκαν στο παιχνίδι, με τον Κοσταρίκανο να εκτελεί, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Νέα ευκαιρία για να «κλειδώσει» το τρίποντο ο Άρης είχε ο Νταρίντα στο 78′ μετά από πάσα του Ντιαντί, όμως το πλασέ του Τσέχου βρήκε σε σώματα και κατέληξε κόρνερ.

80ο λεπτό και ο Φαμπιάνο παίρνει την κεφαλιά από στημένο του Νταρίντα, με την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ.

Στο 81′ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν και αυτοί δίχτυα, με τον Ρεγκίς να παίρνει το ριμπάουντ μετά από δοκάρι του συμπαίκτη του και να στέλνει εξ επαφής την μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα.

Η ομάδα του Μάντζιου πλήρωσε την αμυντική του αδράνεια, με τον Σαμόρα να φέρει ευθύνη στο γκολ.

Ο Άρης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με τον Μόντσου μετά από κόντρα στον Σαμόρα, όμως το γκολ στο 86′ ακυρώθηκε για χέρι του Κοσταρικανού.

Έτσι, ο Παπαδόπουλος στέρησε την ευκαιρία στον Άρη να προηγηθεί και πάλι στο σκορ, με τον Ευαγγέλου να μην καλεί τον ρέφερι του αγώνα.

Στο 90+3 αποβλήθηκε από το παιχνίδι ο Μάντζης για την ομάδα του Ράσταβτς, με κόκκινη κάρτα.

Δενάλλαξε κάτι στη Θεσσαλονίκη, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό.