Ροή ειδήσεων

Λάθη, αφέλεια και πισωγύρισμα στην Κρήτη

Ο Άρης γνώρισε μια «πικρή» ήττα στην Κρήτη με 3-2, πραγματοποιώντας ένα σημαντικό πισωγύρισμα στο πρωτάθλημα.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να κρατήσει την μπάλα, πιέζοντας τον Άρη από το ξεκίνημα του αγώνα, ωστόσο η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 5ο λεπτό, όταν ο Πιόνε Σίστο συνέκλινε από την αριστερή πλευρά, σημαδεύοντας το δοκάρι.

Κάπως έτσι, οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν κοντά στο προβάδισμα, χωρίς να το πάρουν, με τους γηπεδούχους να απαντούν αρχικά με τον Φούντα και στη συνέχεια με τον Γιουνγκ, στο δεκάλεπτο της συνάντησης.

Ο Μοντόγια υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι και η ομάδα της Κρήτης πήρε το προβάδισμα στην αναμέτρηση.

Ο Γιουνγκ ευστόχησε στο 21ο λεπτό, στέλνοντας τον Κουέστα από την άλλη πλευρά, για το 1-0 του ΟΦΗ.

Η κατοχή πήγε από εκεί και πέρα στον Άρη, με την ομάδα του Άκη Μάντζιου να δυσκολεύεται να εκμεταλλευτεί τις προϋποθέσεις της.

Κάπως έτσι, το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους γηπεδούχους στο 1-0.

Στο 50′ ο Μορόν βρήκε δυνατό μονοκόματο βολέ, ωστόσο ο Χριστογεώργος απέκρουσε με τα πόδια, ενώ λίγο αργότερα η κεφαλιά του Ισπανού πέρασε αρκετά άουτ.

Ο Άρης δεν σκόραρε και ο ΟΦΗ τιμώρησε την αμυντική ανεπάρκεια της ομάδας του Άκη Μάντζιου, πετυχαίνοντας δεύτερο γκολ.

Η ομάδα από την Κρήτη έκανε το 2-0 μετά από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά και τον Λαμπρόπουλο να παίρνει την κεφαλιά, στέλνοντας τη στα δίχτυα του Κουέστα, στο 57ο λεπτό.

Ο Άρης μείωσε σε 2-1, με τον Λορέν Μορόν να ευστοχεί από την άσπρη βούλα στο 68ο λεπτό.

Η εκτέλεση βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, πρωτού καταλήξει στα δίχτυα του ΟΦΗ, για να μπουν οι Θεσσαλονικείς στην αναμέτρηση.

Η υπεροχή της ομάδας του Μάντζιου στο γήπεδο δεν της έφερε την πολυπόθητη ισοφάριση, με τον Σαβέριο να σπαταλάει μοναδική ευκαιρία για το 2-2.

Τελικά ήταν ο Σαλσίντο αυτός που βρήκε γκολ, κάνοντας το 3-1 με τον ΟΦΗ στο 81′, νικώντας τον Κουέστα με δυνατό σουτ.

Με νέα εύστοχη εκτέλεση, ο Μορόν μείωσε σε 3-2 για τον Άρη, μετουσιώνοντας σε γκολ το πέναλτι που ο ίδιος κέρδισε στο 88ο λεπτό.

Τελικά τίποτα δεν άλλαξε, με το σκορ να παραμένει ίδιο και την ομάδα του Ηρακλείου να πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη.