Killer Μάνος, διπλό (0-3) και επιστροφή στην κορυφή για τον Άρη!

Ο Άρης αντιμετώπισε την ομάδα της Λάρισας εκτός έδρας για την εξ΄αναβολής 6η αγωνιστική της Super League 1 επικρατώντας 0-3 και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Πρώτο ημίχρονο

Το ματς ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πιο δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο σε αντίθεση με τους παίκτες του Άρη που στο πρώτο δεκάλεπτο περίπου δεν είχαν βρει τα πατήματα τους.

Μόλις στο 3’, η ΑΕΛ έκανε μια προσπάθεια όμως ο Σιαμπάνης «καθάρισε» πολύ εύκολα ενώ δύο λεπτά μετά ήρθε η πρώτη καλή φάση με τον Ντουρμισάι όμως να πιάνει… αέρα μόνος του από την μεγάλη περιοχή μη ανησυχώντας ιδιαίτερα τον νεαρό πορτιέρο των «κιτρινόμαυρων». Στο 6’ και ενώ ο Άρης ακόμα δεν είναι συγκεντρωμένος, η ΑΕΛ κάνει κι’ άλλη καλή φάση αυτή την φορά με τον Πλατέλλα από τα δεξιά, έπιασε το ανάποδο φάλτσο όμως ευτυχώς για τους «κιτρινόμαυρους» δεν πρόλαβε κανείς την μπάλα.

Ο Άρης στο 8’ έκανε την πρώτη εμφάνιση στα καρέ του Ναγκί αφού κέρδισε δύο διαδοχικά κόρνερ χωρίς ωστόσο να απειλήσει ιδιαίτερα.

Στο 11’ ήρθε και η πρώτη καλή φάση για τους φιλοξενούμενους με τον Σάσα να πιάνει ένα σουτ εκτός της μεγάλης περιοχής όμως δεν βρήκε στόχο με αποτέλεσμα η μπάλα να βγαίνει πολλά μέτρα άουτ. Τρία λεπτά μετά και ενώ ο Άρης έδειχνε κάπως να ανεβαίνει αγωνιστικά, μετά από όμορφη συνεργασία ανάμεσα σε Γκάμα και Μπερτόγλιο με τον Πορτογάλο να κλέβει και να πασάρει στον Αργεντίνο ο οποίος όμως δεν πρόλαβε κερδίζοντας το κόρνερ.

ΓΚΟΛ για τον Άρη με τον Δημήτρη Μάνο (0-1) στο 18’

Ο Άρης μετά από περίπου είκοσι λεπτά αγώνα, άνοιξε το σκορ και έκανε το 0-1 με τον Δημήτρη Μάνο. Πολύ ωραία σέντρα του Σάκιτς από τα δεξιά, ο Έλληνας φορ ήταν σε πολύ καλή θέση, έπιασε την κεφαλιά χωρίς να δίνει περιθώρια αντίδρασης στον Ναγκί, η μπάλα χτύπησε δοκάρι και μέσα για το 0-1 για τους «κιτρινόμαυρους».

Οι γηπεδούχοι που βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, προσπάθησαν στα επόμενα λεπτά να πιέσουν ψηλά τον Άρη θέλοντας να εκμεταλλευτούν πιθανό λάθος της άμυνας και να βγουν στην αντεπίθεση.

Στο 30’ ήρθε η πρώτη κίτρινη κάρτα της αναμέτρησης με τον Κωστή να «κιτρινίζεται» από τον Καραντώνη έπειτα από σκληρό φάουλ στον Ματίγια ενώ στο επόμενο λεπτό ο Άρης προσπάθησε να απειλήσει και πάλι. Με καλή κυκλοφορία η μπάλα έφτασε στον Ματέο, εκείνος έδωσε στον Σάσα, το σουτ όμως χτύπησε πάνω στα σώματα.

Επτά λεπτά μετά οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία για την ισοφάριση. Ένα σουτ από μακριά, ο Ντούγιτς έκανε την προβολή όμως τελικά η μπάλα πέρασε λίγο πιο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σιαμπάνη και άουτ.

Στο 42’ και πάλι η ΑΕΛ απείλησε από τα αριστερά με τον Σιαμπάνη όμως να δηλώνει «παρών» και να διώχνει την μπάλα σε ένα σουτ του Πλατέλλα ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Άρης έχασε τεράστια ευκαιρία για να κάνει το 0-2 και πάλι με τον Μάνο. Η μπάλα έφτασε στον Ματέο ο οποίος πάσαρε πολύ ωραία διαγώνια στον Έλληνα φορ, εκείνος σούταρε δυνατά όμως ο Ναγκί έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Το ματς άρχισε να «αγριεύει» με τους δύο αντιπάλους να είναι εμφανώς πιο αποφασισμένοι και με περισσότερες ευκαιρίες. Στο 44’ οι «βυσσινί» και πάλι βρέθηκαν κοντά στο 1-1 με την κεφαλιά του Σπαρβ όμως η άμυνα του Άρη απομάκρυνε ενώ ο ίδιος παίκτης στο 45’ είδε την κίτρινη κάρτα μετά από σκληρό φάουλ στον Μπερτόγλιο.

Στις καθυστερήσεις που δόθηκαν (ένα λεπτό) το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε με τον Καραντώνη να «σφυρίζει» την λήξη του πρώτου μέρους ενώ στη συνέχεια ο Αλέξης Κούγιας μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και ουσιαστικά «τα έβαλε» με τον διευθυντή του Άρη, Δημήτρη Νιαρχάκο ενώ ο Θωμάς Ναζλίδης προσπάθησε να ηρεμήσει κάπως την κατάσταση.

Δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο μέρος του αγώνα με μια… κόκκινη ωστόσο η οποία δόθηκε στον πρόεδρο της ΑΕΛ που και πάλι κατέβηκε στον πάγκο χωρίς ακριβή λόγο και είδε την κόκκινη κάρτα από τον Καραντώνη.

Στο  51’ ο Άρης βρέθηκε στην περιοχή του αντιπάλου μετά το φάουλ που κέρδισε ο Γκάμα σε πολύ καλή θέση από τα αριστερά. Ο Ματίγια ήταν  αυτός που έκανε την σέντρα θέλοντας να βρει την Μάνο, ο οποίος όμως έπιασε την κεφαλιά αλλά την έστειλε άουτ.

Τρεις αλλαγές έκανε η ΑΕΛ στο 53’ με τους Τόρζε, Πινάκα και Ελ Αχμέντ να μπαίνουν στη θέση των Κωστή, Πλατέλλα και Ηλιάδη ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό την κίτρινη κάρτα είδε και ο Δημήτρης Νιαρχάκος από πλευράς Άρη.

Χωρίς να έχει δημιουργηθεί κάποια σπουδαία φάση στο 56’ κίτρινη κάρτα δέχτηκε ο Μούζεκ από την ΑΕΛ για έντονη διαμαρτυρία μετά από φάουλ στον Μάνο όπως επίσης «κιτρινίστηκε» και ένας συνεργάτης του Γιάννη Τάτση στον πάγκο των γηπεδούχων.

Σε αυτά τα πρώτα είκοσι λεπτά οι δύο ομάδες δεν έδειξαν ιδιαίτερα επικίνδυνες ωστόσο οι «βυσσινί» είχαν την κατοχή της μπάλας με τον Άρη να μην έχει βρει τα πατήματα του στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 60’ οι γηπεδούχοι είχαν την καλύτερη φάση τους στο β’ μέρος με τον Ντρούγιτς που βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Άρη, μόνος του απέναντι στον Σιαμπάνη, σούταρε δυνατά όμως ο νεαρός τερματοφύλακας έδιωξε εντυπωσιακά, όπως έκανε και στο 61’ πάλι σε ξαφνικό μακρινό σουτ από τα αριστερά.

Στο 63’ ο Άρης έκανε το 0-2 με τον Ματέο Γκαρσία να παίρνει την μπάλα από τον Μπερτόγλιο, να ξεπερνά έναν αντίπαλο και να σουτάρει δυνατά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Ναγκί. Το γκολ μετά από επέμβαση του VAR, ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ο Καραντώνης έκρινε πως ο Μπερτόγλιο που ήταν ουσιαστικά εκτός φάσης, εμπόδιζε την Ναγκί ενώ από το ριπλέι φάνηκε ξεκάθαρα πως έβλεπε την μπάλα.

Στο 69’ έγιναν οι πρώτες αλλαγές για τον Άρη, με τους Σάσα και Μπερτόγλιο να δίνουν τις θέσεις τους σε Κάτσε και Σίλβα ενώ τρία λεπτά μετά, την κίτρινη κάρτα είδε και ο Μπρούνο Γκάμα για… θέατρο.

ΓΚΟΛ για τον Άρη και 0-2 πάλι με τον Μάνο στο 73’!

Ξανά η μπάλα στα δίχτυα και 0-2 για τον Άρη στο 73’ με τον Δημήτρη Μάνο να πετυχαίνει δεύτερο γκολ σήμερα! Ο Ροζ βρέθηκε στην μικρή περιοχή, έκανε το γυριστό σουτ, ο Ναγκί απέκρουσε όμως σε δεύτερο χρόνο η μπάλα βρέθηκε μπροστά στον Μάνο που σούταρε δυνατά και έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα!

Στο 77’ έγιναν άλλες δύο αλλαγές για τον Άρη με τους Μαντσίνι και Λόπεθ να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο αντί των Γκάμα και Μάνου.

Η ΑΕΛ βρέθηκε στην περιοχή του Σιαμπάνη στο 81’ μετά από κερδισμένο φάουλ σε αρκετά καλή περιοχή, η μπάλα όμως κόντραρε στα σώματα του Άρη και απομακρύνθηκε, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ξανακέρδισαν την μπάλα και το κόρνερ μετά την απομάκρυνση του Δεληζήση από τα αριστερά. Στο 85’ και πάλι απείλησαν με τον παίκτη να βγαίνει σχεδόν μόνος του στην πλάτη της άμυνας, σούταρε όμως ο Ροζ με εντυπωσιακό τρόπο έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 88’ οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν χώρο ενώ κέρδισαν ένα φάουλ σε αρκετά καλό σημείο με τον Ματίγια να σεντράρει από τα δεξιά όμως ο Ροζ δεν βρήκε καλά την μπάλα και την έστειλε άουτ.

ΓΚΟΛ για τον Άρη με τον Σαντέ Σίλβα (0-3) στο 96’

Ο εκπληκτικός Άρης πέτυχε και 3ο γκολ στις καθυστερήσεις με εντυπωσιακή ενέργεια του Σίλβα, που πέρασε τους πάντες, για το τελικό 0-3!

ΑΕΛ (Γ. Τάτσης): Ναγκί, Ηλιάδης (53΄Πινακάς), Σπαρβ, Στελιάνο, Ντουρμισάι, Πλατέλλας (53΄Αλ Αχμέντ), Μούζεκ, Ζίζιτς, Μπέρτος, Κρούγιτς, Κωστή (53΄Τόρζε)

ΑΡΗΣ (Α. Μάντζιος): Σιαμπάνης, Γκάνεα, Ροζ, Δεληζήσης, Σάκιτς, Σάσα (69΄Κάτσε), Ματίγια, Γκάμα (77΄Μαντσίνι), Ματέο (90΄Μπαγκαλιάνης), Μπερτόγλιο (69΄Σίλβα), Μάνος (77΄Λόπεθ)

Διαιτητής: Καραντώνης (Hμαθίας)

Βοηθοί: Γιώργος Στεφανής (Καρδίτσας) – Κωνσταντίνος Λιόντος (Ήπειρος)

4ος: Δημήτρης Μαλούτας (Ημαθίας)

VAR: Κωνσταντίνος Κοτσάνης (Δράμας) – Δημήτρης Σαμοΐλης (Αθήνας)