Kαμία αντίσταση ο Ιωνικός, εύκολη νίκη για ΑΕΚ

Με νίκη ξεκίνησε η ΑΕΚ τις υποχρεώσεις της στη Super League 2021/22.

Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς επικράτησε 3-0 του Ιωνικού στο ΟΑΚΑ παρουσία περίπου 12.000 θεατών. Τρεις νεοαποκτηθέντες πανηγύρισαν τα πρώτα γκολ της καριέρας τους στην αθηναϊκή ομάδα,ΚΛ- οι Λε Ταλέκ (7΄), Άμραμπατ (62΄-πέναλτι), Τσούμπερ (66΄). Οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με 10 παίκτες από το 33ο λεπτό λόγω αποβολής του Ρομαό με δεύτερη κίτρινη.

Μαγική εικόνα το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου για την ΑΕΚ. Μέχρι την αποβολή του Ρομαό στο 33ο λεπτό, η Ένωση είχε μόνο μία τελική προσπάθεια, το γκολ του Λε Ταλέκ με κεφαλιά μετά από φάουλ του Μάνταλου στο 7΄.

Στο ίδιο διάστημα, όμως, οι φιλοξενούμενοι είχαν κερδίσει κατά κράτος τις εντυπώσεις με τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες που απώλεσαν ο Τουράμ (στο 47ο δευτερόλεπτο και στο 17΄) και ο Λένις (10΄ και 30΄).

Πολύ σοβαρά τα αμυντικά προβλήματα της Ένωσης, τα οποία όμως δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν οι αντίπαλοί της. Όπως ήταν αναμενόμενο, μετά την αποβολή τα πάντα άλλαξαν. Ο Ιωνικός περιορίστηκε στο 1/3 του γηπέδου, ενώ δεν μπορούσε να απειλήσει ούτε με αντεπιθέσεις.

Κι η ΑΕΚ όμως αδυνατούσε να δημιουργήσει φάσεις, αλλά αυτό άλλαξε σταδιακά μετά την είσοδο του Στίβεν Τσούμπερ στο ξεκίνημα του Β΄ ημιχρόνου. Ο Ελβετός ήταν αυτός που με μια σωστή κάθετη πάσα «ξεκλείδωσε» την άμυνα του Ιωνικού, ο Αραούχο πήρε τη μπάλα, ανατράπηκε από τον Μύγα και κέρδισε το πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο ‘Αμραμπατ που πανηγύρισε κι αυτός με τη σειρά του (όπως και ο Λε Ταλέκ) ένα γκολ, στο 62΄, στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της ΑΕΚ. Στο 67΄ ο Τσούμπερ με δυνατό δεξιό σουτ έγραψε το 3-0 βάζοντας τη δική του υπογραφή στο εντυπωσιακό ντεμπούτο του.

Φυσικό επακόλουθο ήταν η ανάδειξή του σε MVP της αναμέτρησης. Η τελευταία ευκαιρία του ματς ήταν ένα ωραίο αριστερό πλασέ του Λιβάι Γκαρσία στο δοκάρι του Χουτεσιώτη στο 85΄.

Διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)

Κίτρινες: Μάνταλος, Λε Ταλέκ – Τσιγκρίνσκι, Μύγας
Κόκκινη: Ρομαό (33΄-δεύτερη κίτρινη)

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μισελέν, Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Λε Ταλέκ, Γαλανόπουλος (46΄ Σιμάνσκι), Μάνταλος (69΄ Γέβτιτς), ‘Αμραμπατ (69΄ Γκαρσία), Τάνκοβιτς (46΄ Τσούμπερ), Αραούχο (76΄ Ανσαριφάρντ)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Σάντσεζ, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Ρομάο, Γκουτσούλιας, Λένις (68΄ Ντάλσιο), ‘Αοσμαν (68΄ Κιάκος), Καμπράλ (80΄ Ματσούκας), Τουράμ (80΄ Μάναλης)

* Ημέρα των μεγάλων επιστροφών η σημερινή. Ο Ιωνικός αγωνίστηκε ξανά σε αγώνα της Super League για πρώτη φορά μετά από τη σεζόν 2006/2007, ενώ βασικός με την ομάδα της Κοκκινιάς ξεκίνησε ο Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι, μετά από μία πενταετία στα «κιτρινόμαυρα». Ο Ουκρανός αποθεώθηκε από τους φίλους της Ένωσης

* Με την έναρξη του παιχνιδιού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τη γενοκτονία των Ελλήνων της Μικράς Ασίας

* Στη μνήμη του Μίκη Θεοδωράκη, τα μεγάφωνα του ΟΑΚΑ έπαιζαν τραγούδια του σπουδαίου μουσουργού πριν από την έναρξη, αλλά και στο ημίχρονο του αγώνα. Το μήνυμα της ΠΑΕ:
«Η οικογένεια της ΑΕΚ τιμά απόψε τη μνήμη του Μίκη Θεοδωράκη και τον αποχαιρετά με σεβασμό. Χάρη στο τεράστιο έργο και στη δράση του θα βρίσκεται για πάντα ανάμεσά μας. Μας δίδαξε πολιτισμό και πατριωτισμό.
Η ΠΑΕ ΑΕΚ τον ευχαριστεί, εκτός όλων των άλλων, και γιατί είχε αποδεχθεί τον τίτλο του επίτιμου πρόεδρου της Επιτροπής για το Μουσείο Προσφυγικού Ελληνισμού στο νέο μας γήπεδο, αφού και ο ίδιος είχε βιώσει την πληγή του ξεριζωμού. Καλό ταξίδι, ανυπέρβλητε, Μίκη! Μίκη της Ελλάδας και όλου του κόσμου!»