Ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ, μπορεί την ισοφάριση!

Ο Άρης ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ, όμως έδειξε ορισμένα θετικά στοιχεία ενόψει του αγώνα στη Θεσσαλονίκη.

Νευρικό ξεκίνημα για τον Άρη στο παιχνίδι, με 3 λάθη στο πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης, κάτι που έδωσε τον πρώτο λόγο στους γηπεδούχους (14-6 στο 5′).

Το σκηνικό δεν άλλαξε, οι επιθετικές λύσεις ήταν μετρημένες και έτσι ο Παναθηναϊκός έφτασε σε διψήφιες διαφορές (22-11 στο 8′).

Οι βολές βρέθηκαν στο εντυπωσιακό 16-0 και η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 28-13.

Ο Άρης έκανε δυναμικό μπάσιμο στη δεύτερη περίοδο, με τον Σίλβιο Ντε Σόουζα να ρίχνει τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (30-21 στο 12′), δείχνοντας περισσότερα πράγματα στην επίθεση.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πίεσε στην άμυνα, κατάφερε να κερδίσει την περίοδο, με το σκορ του ημιχρόνου να βρίσκεται στο 43-32.

Το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε ιδιαίτερα στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι τους 10 πόντους.

Οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν τα αμυντικά τους θεμέλια, οι διαιτητές συνέχισαν τα γνωστά σφυρίγματα, όμως ο Άρης έδειξε το καλό αγωνιστικό του πρόσωπο και «ροκάνισε» τη διαφορά.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε σκορ 67-59.

Ένα ξέσπασμα στην 4η περίοδο έκρινε οριστικά το παιχνίδι υπέρ του Παναθηναϊκού, με τον Άρη να μην μπορεί να ακολουθήσει, όμως να δείχνει στοιχεία που μπορούν να κάνουν τη δεύτερη αναμέτρηση ντέρμπι.

89-71 το τελικό σκορ, με Άρη και Παναθηναϊκό να ανεώνουν το ραντεβού τους στο Παλέ, την Κυριακή.