Γκόμελ: Ζορίστηκε για ένα ημίχρονο, αλλά προκρίθηκε (video)

«Σκούρα» για ένα ημίχρονο τα βρήκε η Γκόμελ απέναντι στην Όρσα, ομάδα β’ κατηγορίας, στο παιχνίδι που έγινε για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Λευκορωσίας, αλλά πήρε την πρόκριση με νίκη 1-3.

Σημαντικό ρόλο έπαιξε το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με 10 παίκτες από το 16ο λεπτό, λόγω της αποβολής του Άφι (ανέτρεψε αντίπαλο, που έφευγε μόνος του στην αντεπίθεση). Στο 38’ κι έπειτα από μερικές χαμένες ευκαιρίες η Όρσα προηγήθηκε με τον Καμπατσέβσκι, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο β’ μέρος η Γκόμελ, μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ουσιαστικά κυριάρχησε και κατάφερε μέσα σε 16 λεπτά να πετύχει τρία γκολ. Στο 56’ ο Αντεόλα ισοφάρισε, στο 68’ ο Μάκας με εύστοχο χτύπημα πέναλτι (το κέρδισε ο ίδιος) έκανε το 1-2, ενώ στο 72’ ο Κουζμένοκ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Γκόμελ έπαιξε με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα, σε σχέση με το πρόσφατο ματς κόντρα στην Ντιναμό Μπρεστ, με τον προπονητή της να κάνει rotation, μιας και το Σάββατο (25/06) ακολουθεί το εκτός έδρας παιχνίδι με την Ίσλοχ για το Πρωτάθλημα.