EURO 2024: Τριάρα πρόκρισης για τη Ρουμανία (hls)

H καταιγιστική Ρουμανία έκανε ό,τι ήθελε την Ουκρανία, την οποία κέρδισε με 3-0, κάνοντας αποφασιστικό βήμα πρόκρισης από το πρώτο κιόλας παιχνίδι.

Η τρομερή Ρουμανία του Έντι Ιορντανέσκου συνέτριψε την Ουκρανία του Σεργκέι Ρεμπρόφ και έβαλε γερές βάσεις πρόκρισης στα νοκ άουτ του Euro 2024.

Οι Ρουμάνοι, αποδίδοντας εκπληκτικό κατά διαστήματα ποδόσφαιρο – κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο – κέρδισαν με 3-0, έχοντας δοκάρι και ευκαιρίες για να πετύχουν ακόμα μεγαλύτερο σκορ.

Τον δρόμο προς τη νίκη άνοιξε στο 29ο ο Στάντσιου με ωραίο πλασέ, ενώ μέσα σε τέσσερα λεπτά στο β’ ημίχρονο οι Ρουμάνοι πέτυχαν δύο ακόμα τέρματα. Αρχικά στο 53ο με μακρινό σουτ του Μαρίν και στο 57ο με τον Ντράγκους με κοντινό πλασέ μετά από ασίστ του Μαν.

Ρουμανία (Εντουάρντ Ιορντανέσκου): Νίτσα, Ράτσιου, Ντραγκούσιν, Μπούρτσα, Μπάντσου, Μ. Μαρίν (75’ Ρους), Μαν (62’ Χάτζι), Ρ. Μαρίν, Στάντσιου (87’ Ρακόβιταν), Κόμαν (62’ Μιχάιλα), Ντράγκους (75’ Πούσκας).

Ουκρανία (Σεργκέι Ρεμπρόφ): Λούνιν, Κονόπλια (73’ Τίμτσουκ), Ζαμπάρνι, Ματβιγένκο, Ζιντσένκο, Στεπανένκο (63’ Μπράζκο), Σαπαρένκο (63’ Γέρεμτσουκ), Τσιγκάνκοφ (63’ Γιαρμολένκο), Σουντάκοφ (83’ Μαλινόφσκι), Μούντρικ, Ντόβμπικ.

Διαιτητής: Γκλεν Νίμπεργκ (Σουηδία).

Γήπεδο: Munich Football Arena (Μόναχο).