EURO 2024: Ο Μαμαρντασβίλι ήταν εκπληκτικός και η Τσεχία έμεινε στο 1-1 με τη Γεωργία! (hls)

Ο Μαμαρντασβίλι έκανε το ματς της ζωής του και η Τσεχία έμεινε στο 1-1 με τη Γεωργία, δυσκολεύοντας το έργο της για πρόκριση στους «16» του Euro 2024!

Μπορεί η Γεωργία να μπήκε με μεγαλύτερη ορμή στο ματς, όμως, η Τσεχία ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη και έφτασε κοντά στο γκολ. Στο 3’ ο Μαμαρντασβίλι είπε «όχι» στο διαγώνιο σουτ του Χλόζεκ και στη συνέχεια απέκρουσε εντυπωσιακά και την προσπάθεια του Σικ, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο 23χρονος έβγαλε την κεφαλιά του φορ της Λεβερκούζεν.

Η μονομαχία Σικ-Μαμαρντασβίλι καλά κρατούσε, με τον τερματοφύλακα της Βαλένθια να του λέει «όχι» σε κεφαλιά που επιχείρησε, διώχνοντας σε κόρνερ. Οι Τσέχοι απειλούσαν συνεχώς και στο 23΄σκόραραν από κοντά με τον Χλόζεκ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από εξέταση του VAR, αφού ο 21χρονος βρήκε την μπάλα με το χέρι.

Στο 29’ ο Χλόζεκ δοκίμασε τα πόδια του από μακριά, με τον Μαμαρντασβίλι να μπλοκάρει χωρίς δυσκολία, ενώ η Γεωργία ανέβασε την έντασή της στο φινάλε του πρώτου μέρους, αφού έως εκείνο το σημείο ήταν εντελώς ακίνδυνη.

Έτσι, στο 45’ ο Κάσια αστόχησε εξ επαφής από εκτέλεση φάουλ του Κβαρατσχέλια, όμως, κατά στη φάση ο Χράνατς είχε βρει την μπάλα με το χέρι και μετά από εξέταση του VAR ο Ζίμπερτ έδειξε την άσπρη βούλα.

Ο Μικαουτάτζε ήταν εύστοχος και άνοιξε το σκορ, ενώ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (45’+5’) η Τσεχία προσπάθησε να ισοφαρίσει, με τον Μαμαρντασβίλι να κάνει μεγάλη επέμβαση στο σουτ του Σικ. Κάπως έτσι, το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με τους Γεωργιανούς να έχουν το προβάδισμα στο σκορ.

Η Τσεχία με την είσοδο των Λινγκρ και Γιουράσεκ στο 55′ έγινε πιο απειλητική, με τον πρώτο να κερδίζει κόρνερ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα. Στο 57′ ο Κβαρατσχέλια βγήκε γρήγορα στην κόντρα, μοίρασε στον Μεκβαμπισβίλι, του οποίου το τελείωμα όμως έφυγε άουτ.

Η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και στο 59′ η Τσεχία έφερε το ματς σε ισορροπία! Εκτελέστηκε το κόρνερ από τα δεξιά, η κεφαλιά του Λινγκρ βρήκε το δοκάρι και ο Σικ έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα με το στήθος για το 1-1. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έψαξαν την ανατροπή και τρία λεπτά αργότερα (62′) η κεφαλιά του Κρέιτσι, πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Μαμαρντασβίλι.

Τα λεπτά που ακολούθησαν είχαν πάθος, χαμένες ευκαιρίες και έναν Μαμαρντασβίλι να τον πιεις στο ποτήρι. Καθώς έβγαλε…τα πάντα και κράτησε το 1-1 για την ομάδα του.

Οι Τσέχοι πάλεψαν αλλά δεν κατάφεραν να βγάλουν λαγό από το καπέλο. Με τον τελικό βαθμό της ισοπαλίας να τους αφήνει με ελάχιστες πιθανότητες πρόκρισης, όπως και στη Γεωργία.