ΔιεθνήΠοδόσφαιρο

EURO 2024: Νίκη με ανατροπή για την Ολλανδία, 2-1 την Πολωνία (hls)

Οι Ολλανδοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ, όμως η ποιότητα και η θέληση τους για τη νίκη, τους οδήγησαν σε αγχωτική επικράτηση με 1-2 επί των Πολωνών.

Ένα χορταστικό παιχνίδι, με τους Πολωνούς να μπαίνουν δυναμικά και να παγώνουν το σύνολο των Ολλανδών του Κούμαν, όμως, λίγο η ποιότητα, λίγο και η φανέλα μίλησαν στο δεύτερο ημίχρονο και οι “οράνιε” πήραν το τρίποντο της νίκης, ξεκινώντας με το δεξί στη διοργάνωση.

Η Πολωνία άνοιξε το σκορ στο 19′ κόντρα στη ροή του παιχνιδιού. Ο Ζιελίνσκι εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, με την μπάλα να πάει στη μικρή περιοχή και τον Μπούκσα να πιάνει τη γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, για να νικήσει τον Φερμπρούχεν.

3 λεπτά αργότερα οι Ολλανδοί έφτασαν μια ανάσα από το γκολ. Μεγάλη ευκαιρία για τους Οράνιε να φέρουν το ματς στα ίσα με το γυριστό σουτ του Φαν Ντάικ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, διατήρησε ανέπαφη την εστία του ο Σέσνι.

Οι παίκτες του Κούμαν απέκτησαν την κυριαρχία στο παιχνίδι, όμως το γκολ δεν έρχονταν. Και ο χρόνος άρχισε να πιέζει, με τους Πολωνούς να θέλουν να πάνε στην ανάπαυλα με το 1-0 υπερ τους.

Η Ολλανδία άξιζε την ισοφάριση και τη βρήκε λίγο μετά το ημίωρο, με τον Χάκπο στο 32′ να κάνει το δυνατό σουτ εκτός περιοχής και την μπάλα να αλλάζει πορεία, κοντράροντας και να ξεγελά τον Σέσνι, καταλήγοντας στα δίχτυα για το 1-1.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με ανοιχτούς λογαριασμούς για το δεύτερο ημίχρονο. Οι Ολλανδοί μπήκαν δυνατά στην επανάληψη, οι προσπάθειες του Ντεπάι και του Χάκπο όμως κατέληγαν στον Σέζνι. Με τις αλλαγές στο τελευταίο 20λεπτο όμως όλα άλλαξαν.

Ο Βέγκχορστ αποδείχθηκε χρυσή αλλαγή για τον Κούμαν, με τον Άκε να βγάζει κάθετη πάσα στην καρδιά της άμυνας της Πολωνίας και τον υψηλόσωμο φορ να εκτελεί τον Σέσνι με άψογο πλασέ με το αριστερό.

Το τελικό 1-2 δίνει στην Ολλανδία ψυχολογία, παράλληλα προβληματίζει τον προπονητή των “οράνιε” για την συνέχεια. Με την ομάδα του να παθαίνει αρκετά black out και να δείχνει πως θέλει δουλειά για να φτάσει μακριά στον θεσμό.

Πολωνία (Μιχάλ Πρόμπιερζ): Σέζνι, Μπεντνάρεκ, Σαλάμον, Κίβιορ, Ζαλέφσκι, Φρανκόφσκι, Ρόμαντσουκ (55΄Σλις), Ζιελίνσκι (78΄Πιοτρόφσκι), Σ. Σιμάνσκι (46΄Μοντέρ), Ουρμπάνσκι (55΄Σφιντέρσκι), Μπούκσα.

Ολλανδία (Ρόναλντ Κούμαν): Φερμπρούχεν, Ντάμφρις, Ντε Βράι, Φαν Ντάικ, Άκε (87΄Φαν Ντε Φεν), Ράιντερς, Σάουτεν, Φέρμαν (62΄Βαϊνάλντουμ), Σιμόνς (62΄Μάλεν), Χάκπο (81΄Βέγκχορστ), Ντεπάι (81΄Φρίμπονγκ).