“Έλαμψε” ο Αστέρας στη Λεωφόρο (0-1 τον ΠΑΟ)!

Ενα τραγικό λάθος του Φακούντο Σάντσες στο 84’ που έδωσε την ευκαιρία στον Μπαράλες να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα, αποδείχθηκε καταδικαστικό για τον Παναθηναϊκό στο σημερινό ματς με τον Αστέρα Τρίπολης (0-1).

Ηταν η πρώτη ήττα του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο μετά από έξι αγώνες και η πρώτη νίκη στην ιστορία του Αστέρα Τρίπολης στην έδρα των πράσινων, με τους Αρκάδες να αγνοούν την ήττα από την 1η Δεκεμβρίου του 2019!

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο στο ρυθμό του αγώνα απ’ το πρώτο λεπτό, έχοντας την κατοχή της μπάλας απέναντι σε έναν Αστέρα που έριξε βάρος στην αμυντική του συνοχή με άμυνα χώρου, προσπαθώντας να φανεί απειλητικός σε καταστάσεις τρανζίσιον, με άξονα τον Σονί που αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Οι Αρκάδες ήταν μεν ακίνδυνοι, αλλά αμύνονταν οργανωμένα πίσω από τη μπάλα. Για το τριφύλλι ήταν κάτι περισσότερο από εμφανής η απουσία του Βιγιαφάνιες, με συνέπεια να υπάρχει δυσκολία στη δημιουργία υποσχόμενων ευκαιριών μπροστά από την εστία του Τσιφτσή.

Ουσιαστικά οι καλές στιγμές του Παναθηναϊκού ήταν τρεις. Στο 18’ ο Καρλίτος πήρε τη μπάλα από τον Παλάσιος αλλά το γύρισμά του έδιωξε ο τερματοφύλακας του Αστέρα και στο 24’ το σουτ του Αργεντινού κόντραρε, άγγιξε το δοκάρι και βγήκε κόρνερ.

Στο 38’ ο Αϊτόρ μπήκε στην περιοχή από πλάγια δεξιά, έπιασε φαλτσαριστό διαγώνιο σουτ, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα εκατοστά δίπλα απ’ το δεξί δοκάρι.

Οι Αρκάδες απείλησαν μία φορά, με μακρινό σουτ του Μουνάφο στο 45+1’ που δυσκόλεψε τον Μπρινιόλι, ενώ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο διαιτητής Σιδηρόπουλος σφύριξε τη λήξη ενώ ο Παναθηναϊκός βρίσκονταν σε φάση ολοκλήρωσης υποσχόμενης επίθεσης, προκαλώντας τις αντιδράσεις των πράσινων και της εξέδρας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αισθητά και ο Γιοβάνοβιτς έριξε στο ματς τον Βιτάλ αντί του Αλεξανδρόπουλου στο 65’, περνώντας τον Αϊτόρ κεντρικά και εννέα λεπτά (74’) αργότερα ο Μουνάφο αποβλήθηκε σωστά με 2η κίτρινη κάρτα.

Στο 82’, ωστόσο, σε μία ανύποπτη στιγμή, ο Σάντσες αντί να διώξει τη μπάλα βρήκε τον Ριέρα και ο Σιδηρόπουλος κλήθηκε από το VAR και έδωσε πέναλτι. Ο Μπαράλες ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 0-1 στο 84’.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τον Αϊτόρ στο 90’ αλλά το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο Ισπανός εξτρέμ ήταν σε θέση οφ σάιντ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας (46’ Σάντσες), Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Μαουρίσιο (87’ Λούντκβιστ), Αλεξανδρόπουλος (65’ Βιτάλ), Αϊτόρ, Καρλίτος, Παλάσιος (76’ Ιωαννίδης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Χριστόπουλος, Ατιένζα, Τασουλής (73’ Αλβαρες), Βαλιέντε, Μουνάφο, Κρέσπι, Καπίγια (66’ Ριέρα), Τιλίκα (89’ Ιγκλέσιας), Σονί (73’ Μπαράλες).