Εκτός έδρας βαθμό πήρε η Γκόμελ (vid)

Έπειτα από ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, η Γκόμελ αναδείχθηκε ισόπαλη εκτός έδρας με την Ίσλοχ, αποσπώντας έναν σημαντικό βαθμό μακριά από το «σπίτι» της.

Το παιχνίδι άρχισε πολύ άσχημα για την αντίπαλο του Άρη στο Europa Conference League, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό βρέθηκε να χάνει με 1-0 με γκολ του Μορόζοβ. Στη συνέχεια ανέλαβε τον έλεγχο του αγώνα και κατάφερε τελικά να ισοφαρίσει στο 34’ με τον μόνιμο σκόρερ της, τον Μάκας, με έμμεσο φάουλ από το ύψος της μικρής περιοχής!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γκόμελ έχασε πολλές ευκαιρίες κυρίως με τον Μάκας, αλλά και τον Γκογκολασβίλι που πέρασε ως αλλαγή (έκανε ένα εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι), ενώ στο 89’ ο τερματοφύλακας της λευκορώσικης ομάδας, ο Σαντόβσκι, έκανε μία εντυπωσιακή επέμβαση στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι και κόρνερ.

Με το σημερινό αποτέλεσμα, η Γκόμελ έφθασε τους 15 βαθμούς σε 11 αγώνες και είναι στην 10η θέση της βαθμολογίας.

Η σύνθεση της Γκόμελ: Σαντόβσκι, Ματβέιτσικ, Σοκόλ, Κουτσίνσκι, Παντία, Κοστρόβ, Αλεκσίεβιτς, Ποταπένκο (80′ Σεφτσένκο), Ανουβρίεβ (74′ Μπάγκα), Ερμάκοβιτς Μάκας (78′ Γκογκολασβίλι).