Δεν απείλησε αρκετά, δεν απειλήθηκε αρκετά (Άρης-Ντόρντρεχτ 0-0 )

Ο Άρης δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ντόρντρεχτ, σε ένα φιλικό με λίγες ευκαιρίες.

Οι δύο ομάδες μπήκαν προσεκτικά στην αναμέτρηση, χωρίς να καταφέρουν να δημιουργήσουν μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο 45λεπτο.

Οι «κιτρινόμαυροι» πραγματοποίησαν μερικά λάθη σε κρίσιμα σημεία, πράγμα που έκανε έξαλλο τον Άκη Μάντζιο, χωρίς όμως να το πληρώσουν.

Η μοναδική ευκαιρία για τον Άρη ήρθε στο 29ο λεπτό με το πλασέ του Σίστο, το οποίο αποκρούστηκε στην κλειστή γωνία.

Η Ντόρντρεχτ επιχείρησε να «ανοίξει» το σκορ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, όμως ο Χουλιάν Κουέστα είχε απάντηση στο τετ α τετ των Ολλανδών.

Με το δεύτερο ημίχρονο να ξεκινάει στο 0-0, ο Άρης έγινε πιο απειλητικός στο χορτάρι, με τις αλλαγές στην επιθετική γραμμή να πιάνουν τόπο.

Σε καλή κατάσταση ο Γιάννης Φετφατζίδης, ο οποίος κουβάλησε αρκετά την μπάλα και βοήθησε στην ανάπτυξη των «κιτρινόμαυρων».

Από την πλευρά της, η Ντόρντρεχτ δεν προχώρησε σε αρκετές αλλαγές, λόγω και του φιλικού που είχε νωρίτερα.

Με κύριους εκφραστές τους Σουλεϊμάνοφ, Φετφατζίδη και Σαβέριο, ο Άρης επιτέθηκε από τις πτέρυγες μετά το 70ο λεπτό, χωρίς να βρει δίχτυα, με τον Πάρντο να χάνει τη σημαντικότερη ευκαιρία με το κεφάλι.

Οι απειλές των Ολλανδών είχαν αντίσταση από την ανασταλτική γραμμή των «κιτρινόμαυρων», οι οποίοι δεν δέχθηκαν κλασικές ευκαιρίες.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία της Ντόρντρεχτ στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 84′, με τον Κουέστα να αποκρούει με τα πόδια το κοντινό πλασέ του Ινιόκι.

Το φιλικό ολοκληρώθηκε με το ισόπαλο 0-0, με ορισμένες αδυναμίες του Άρη να κάνουν την εμφάνιση τους.