«Χρειάστηκαν μόνο τρεις μήνες για να δουν ότι ήταν πέναλτι», είπε ο Κρόος για το χέρι του Κουκουρέγια

Το σχόλιο του Τόνι Κρόος για την αλλαγή… άποψης της UEFA σχετικά με την επίμαχη φάση με πρωταγωνιστή τον Μαρκ Κουκουρέγια στο EURO του περασμένου καλοκαιριού.

Πλήρης ανατροπή στην πλέον αμφισβητούμενη φάση του EURO, με την Γερμανία να φωνάζει για πέναλτι που δεν της δόθηκε στον προημιτελικό με την Ισπανία, στο χέρι του Κουκουρέγια στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης. Η επίμαχη φάση έλαβε χώρα στο 107ο λεπτό του αγώνα με το ματς στο 1-1 και τους Ίβηρες να σημειώνουν στο 119′ το γκολ της πρόκρισης.

Με αρκετή καθυστέρηση, η UEFA πήρε θέση μέσω σχετικής οδηγίας προς τους διαιτητές αναφέροντας:

«Υπήρξε λάθος τόσο από τον διαιτητή του γηπέδου, που δεν υπέδειξε την εσχάτη των ποινών για το χέρι του Ισπανού ποδοσφαιριστή, όσο και του VAR που δεν επενέβη.

Σύμφωνα με τις τελευταίες οδηγίες της UEFA, όταν η επαφή με το χέρι σταματάει ένα σουτ με την μπάλα να κατευθύνεται προς το τέρμα, θα πρέπει να τιμωρείται πιο αυστηρά και στις περισσότερες περιπτώσεις θα πρέπει να δίνεται πέναλτι, εκτός εάν το χέρι του αμυντικού είναι πολύ κοντά στην μπάλα και το σώμα. Σε αυτή την περίπτωση, ο αμυντικός σταματάει το σουτ στο τέρμα με το χέρι του, που δεν είναι πολύ κοντά στο σώμα και αυτό γίνεται μεγαλύτερο, οπότε θα έπρεπε να είχε δοθεί πέναλτι».

«Χρειάστηκαν μόνο τρεις μήνες για να συνειδητοποιήσουν ότι επρόκειτο για χέρι, το οποίο σχεδόν όλοι είδαν το ίδιο δευτερόλεπτο. Δόξα τω Θεώ, δεν ήταν τόσο μεγάλο το θέμα.. Μπορώ όμως να ανακηρύξω τον εαυτό μου πρωταθλητή Ευρώπης τώρα που είπαν επίσημα ότι ήταν λάθος η απόφαση; Δεν νομίζω» είπε ο πρώην άσος της Ρεάλ Μαδρίτης μιλώντας στην εφημερίδα Bild.