Champions League: Πήρε το “Χ” η Ίντερ στο Μάντσεστερ, διπλό της Ντόρτμουντ, στο φινάλε πήρε τη νίκη η Παρί

Σε ένα remake του τελικού του 2023, η Ίντερ δεν άφησε τη Σίτι να φτιάξει πολλές φάσεις και αυτή τη φορά πήρε αποτέλεσμα από την ομάδα του Γκουαρδιόλα και μάλιστα στο Μάντσεστερ.

Σε ένα από τα μετρημένα μεγάλα ματς της πρώτης αγωνιστικής της League Phase, η Ίντερ απέδειξε ότι έχει ανεβάσει το επίπεδό της τα τελευταία χρόνια παρότι χρειάστηκε τη βοήθεια της τύχης στην επανάληψη. Οι Nerazzurri έπαιξαν το πρώτο μέρος στα ίσα, κάθισαν πίσω στο δεύτερο και κατάφεραν να πετύχουν κάτι που δεν μπορεί να κάνει οποιαδήποτε ομάδα. Να κρατήσουν «άσφαιρη» την Σίτι στην έδρα της. Έτσι, οι Ιταλοί ξεκίνησαν με έναν βαθμό που είναι πολύ σημαντικός περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους.

Η Ίντερ ήταν έως και καλύτερη στο πρώτο κομμάτι σε έναν αγώνα που σε στιγμές έμοιαζε με ροντέο, όμως δεν άφηνε την Σίτι να κάνει φάση όποτε θέλει. Ο Τουράμ κυρίως δεν είχε καλές επιλογές στην κόντρα, ενώ χρειάστηκε να έρθει το 35′ για να έχει φάση η ομάδα του Πεπ, ένα συρτό σουτ του Χάαλαντ το οποίο ο Σόμερ είδε όρθιος να καταλήγει άουτ, ενώ σαν τελική δεν καταγράφηκε το τσαφ του Μπερνάρντο Σίλβα στο 37′ σχεδόν σε κενό τέρμα μετά από γύρισμα του Ντε Μπρόινε. Το ημίχρονο βγήκε με φάση για την Ίντερ και τον Τουράμ στο 43′ αλλά το σουτ του Γάλλου φορ και πάλι δεν ήταν καλό.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Ιντζάγκι πήραν βήματα προς τα πίσω και έτσι η Σίτι είχε την ευκαιρία να πλησιάσει στην εστία και να έχει περισσότερες καθαρές φάσεις. Στο 69′ ήταν η πρώτη με τον Φόντεν μέσα από την περιοχή μόνος του να σουτάρει πάνω στον Ζόμερ, ενώ στο 75′ ο Μχιταριάν λίγο έλειψε να κάνει την «κηδεία» στο Etihad μετά από γύρισμα από δεξιά. Στη συνέχεια ο Ζόμερ έκανε σημαντικές επεμβάσεις στη σουτάρα του Γκβαρντιόλ (79′) και την κεφαλιά του Γκουντογκάν (89′), με τον τελευταίο να απειλεί ξανά από αέρος στην τελευταία φάση αλλά να μην βρίσκει στόχο και το 0-0 να παραμένει.

Πεπ Γκουαρδιόλα (Μάντσεστερ Σίτι): Έντερσον, Ακάνζι, Ντίας, Γκβαρντιόλ, Λιούις, Ρόδρι, Σαβίνιο (46′ Φόντεν), Μπερνάρντο Σίλβα (80′ Ντοκού), Ντε Μπρόινε (46′ Γκουντογκάν), Γκρίλις, Χάαλαντ.

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι): Ζόμερ, Μπίσεκ (75′ Παβάρ), Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Νταρμιάν (75′ Ντούμφρις), Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου (82′ Φρατέζι), Ζιελίνσκι (65′ Μχιταριάν), Αουγκούστο, Ταρεμί, Τουράμ (65′ Λαουτάρο).

“Τριάρα” της Ντόρτμουντ στο Μπριζ

Με εκτός έδρας νίκη 3-0 επί της Μπριζ, ξεκίνησε τη φετινή πορεία της η περσινή φιναλίστ του Τσαμπιονς Λιγκ, Ντόρτμουντ.

Στο Βέλγιο, σε ένα ακόμη ματς που το τελικό σκορ δεν «περιγράφει» ούτε κατά διάνοια την εικόνα του ματς, η Ντόρμουντ όχι μόνο δεν έχασε, αλλά έφτασε και σε ένα εντυπωσιακό 3-0, σκοράροντας στο τελευταίο τέταρτο. Για την πρωταθλήτρια Βελγίου, Μπριζ, που επέστρεψε για 6η φορά τα τελευταία 7 χρόνια σε κυρίως φάση Τσάμπιονς Λιγκ (group και league stage), βασικός ήταν ο Χρήστος Τζόλης, στο ντεμπούτο του στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Έκανε πολύ καλή εμφάνιση, θα μπορούσε να είχε καταγράψει και ένα κερδισμένο πέναλτι σε μια φάση που οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για αυτό, πριν τελικά γίνει αλλαγή στο 85′.

Σε κάθε περίπτωση, για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, η Ντόρτμουντ είχε τη φλύαρη κατοχή και η Μπριζ έφτιαχνε -και έχανε- τις ευκαιρίες, αναγκάζοντας τον Γκρεγκόρ Κόμπελ σε 5 σωτήριες επεμβάσεις -όλες σε κλασικές ευκαιρίες. Επιπλέον, οι Βέλγοι είχαν δοκάρι στο 12′ με τον Βέτλεσεν, ενώ είχαν και άλλες 5 τελικές στο πρώτο μόλις τέταρτο του αγώνα. Στο 35′ η Μπριζ διαμαρτυρήθηκε για ανατροπή του Τζόλη από τον Σλότερμπεκ, όμως διαιτητής και VAR είπαν «παίζετε». Αντίστοιχο ήταν και το δεύτερο ημίχρονο, με ευκαιρία του Τζόλη στο 48′ και τη Μπριζ να είναι γενικά η πιο ουσιαστική ομάδα. Ωστόσο, η μία αλλαγή που έκρινε το ματς ήρθε στο 68′. Ο Τζέιμι Γκίτενς μπήκε αντί του Σάμπιτσερ και… σόλαρε το ματς! Στο 77′, μετά από ωραία κυκλοφορία και σουτ του Άγγλου που κόντραρε ήρθε το 1-0, στο 86′ ο 20χρονος κλείδωσε το ματς με ένα υπέροχο γκολ, προϊόν ατομικής προσπάθειας, ενώ στο 96′ ο Γκιρασί με πέναλτι έβαλε το κερασάκι για το τελικό 0-3.

Νίκη στο φινάλε για την Παρί

Στο Παρίσι, στο πρώτο της ματς στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση χωρίς τον Κίλιαν Εμπαπέ, ομάδα του Λουίς Ενρίκε σφυροκοπούσε την εστία της «πρωτάρας» Τζιρόνα επί 90 λεπτά. Ολοκλήρωσε το ματς με 24 τελικές, 1 δοκάρι, 603 πάσες με 93% ποσοστό επιτυχίας και υποχρέωσε τον Πάουλο Γκαζανίγκα σε σωρεία σωτήριων επεμβάσεων. Ωστόσο, η μπάλα δεν… έμπαινε μέσα. Για να γίνει αυτό, ο μέχρι τότε ήρωας του αγώνα, ο 32χρονος Αργεντινός γκολκίπερ, έκανε μια μυθική γκάφα, αφού του έφυγε η μπάλα μέσα από τα χέρια και τα πόδια του, σε σέντρα του Νούνο Μέντες, για να έρθει το 1-0 και το γκολ της νίκης για τους Γάλλους στο 91′. Βεβαίως, αξίζει να σημειωθεί ότι παρά την κατοχή και τις ευκαιρίες της, η Παρί μόνο… άνετη δεν έβγαλε το ματς, αφού η εξαιρετική Τζιρόνα επίσης απείλησε ουκ ολίγες φορές -κυρίως στον κενό χώρο- και θα μπορούσε με τη σειρά της να είχε «κλέψει» το αποτέλεσμα.

Μπήκε με… πέμπτη η Σέλτικ στη League Phase

Τραυματική… εμπειρία βίωσε στην πρεμιέρα της στο League Phase του Champions League η Σλόβαν, η οποία ηττήθηκε στην Γκλασκώβη με 5-1 από την Σέλτικ.

Οι Κέλτες «ποδοπάτησαν» τους Σλοβάκους που στο β’ ημίχρονο δεν πήραν ανάσα. Η Σέλτικ προηγήθηκε στο 17′ με τον Σκέιλς με το ημίχρονο να λήγει με 1-0. Στο β’, όμως, οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι και στο 56′ είχαν «καθαρίσει» επί της ουσίας το ματς. Και αυτό γιατί ο Φουρουχάσι είχε κάνει στο 47′ το 2-0 με τον Ένχελς με πέναλτι στο 56′ να γράφει το 3-0.

Η Σλόβαν προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε στο 61′ με τον Βίμερ, αλλά αυτό το 3-1 αφύπνισε εκ νέου την Σέλτικ που στο 70′ έφθασε στο 4-1 με τον Μαέντα με τον Ίντα στο 87′ να γράφει το τελικό 5-1.

Στο μηδέν Μπολόνια και Σαχτάρ, “τριάρα” της Σπάρτα κόντρα στη Ζαλτσμπουργκ

Σε ένα ματς με μετρημένες φάσεις, η Σαχτάρ Ντόνετσκ έχασε πέναλτι αλλά κράτησε στο «μηδέν» την Μπολόνια (0-0), ενώ η Σπάρτα διέλυσε με 3-0 την Ζάλτσμπουργκ στην Πράγα.

Δεν είχαν το τεράστιο όνομα οι αγώνες που έγιναν νωρίς για το δεύτερο πιάτο της πρώτης αγωνιστικής της League Phase του Champions League, είχαν όμως ομάδες που να βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο. Άρα όχι και κάποιο σκορ που να ξεφεύγει από το όριο του αθλήματος. Μοιρασιά χωρίς τέρματα στο Renato dall’ Ara ανάμεσα σε Μπολόνια και Σαχτάρ και 3άρα της Σπάρτα Πράγας στην Ζάλτσμπουργκ.

Σε ένα βαρύ τερέν λόγω της βροχής στη βόρεια Ιταλία, η Σαχτάρ με το καλησπέρα είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ καθώς ο Πος ανέτρεψε καθαρά τον Εγκουινάλντο μέσα στην περιοχή. Όμως ο Σκορούπσκι στο 4′ μπλόκαρε την εκτέλεση του Σουντάκοβ και το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος αφού στην καλύτερη φάση των γηπεδούχων στο 52′ ο Ριζίνικ έβαλε stop στο κοντινό βολέ του Φαμπιάν.

Στο άλλο ματς που έγινε την ίδια ώρα, η Σπάρτα Πράγας κατάφερε να το βάλει στο 2′ με τον Καϊρίνεν σε βάρος της Ζάλτσμπουργκ και στο 42′ διπλασίασε τα τέρματά της χάρη στον Ολατούνι. Στην επανάληψη και το 58′ ο Λάτσι διαμόρφωσε το τελικό 3-0 και τον θρίαμβο στην πρεμιέρα για τους Τσέχους.