«Black out» στο β’ μέρος και κρύα ήττα στην Τρίπολη (2-1)

Ο Άρης μπορεί να ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο, όμως το… πλήρωσε στο δεύτερο, στο οποίο δεν απείλησε. Ένα πεντάλεπτο «black out» των κιτρινόμαυρων έφερε την ανατροπή στον Αστέρα. Επέστρεψε στα γκολ ο Μάνος, ενώ ο Μήτρογλου έκανε το ντεμπούτο του.

Ο Άρης ξεκίνησε με το συνηθισμένο 4-2-3-1, με τους Σιαμπάνη, Σάκιτς, Ροζ, Μπεναλουάν, Ιωάννου, Σάσα, Τζέγκο, Μπερτόγλιο, Γκάμα, Γκαρσία και Μάνο στην αρχική ενδεκάδα.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα δέκα λεπτά για τις δύο ομάδες, με τον Άρη όμως να πατάει «γκάζι» αρκετά νωρίς.

Στο 12′ ο Δημήτρης Μάνος εκμεταλλεύτηκε λάθος του Αστέρα και βρέθηκε από πλάγια θέση απέναντι στον Τσιφτσή, με τον τελευταίο να απομακρύνει σε κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν κερδίζοντας 4 κόρνερ μέσα σε δέκα λεπτά, με την επόμενη κλασσική ευκαιρία να έρχεται στο 24ο λεπτό.

Ο Γκάμα βρήκε πολύ ωραία τον Σάσα από θέση μέσα-δεξιά, με τον Βραζιλιάνο να σουτάρει στην κίνηση και να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

Το γκολ τελικά ήρθε στο 28′, όταν από γύρισμα του Μπερτόγλιο ο Μάνος έβαλε το πόδι του, η μπάλα χτύπησε στον Καστάνο και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Αστέρα.

Ο Άρης έφτασε κοντά στο 0-2 στο 33′. Μετά από κούρσα του Ματέο η μπάλα στρώθηκε στον Μπερτόγλιο, εκείνος έκανε καλό σουτ, αλλά ο Τσιφτσής μπόρεσε να αποκρούσει.

Μέχρι το τέλος του πρώτου σαρανταπενταλέπτου οι δύο ομάδες δεν κατέγραψαν ιδιαίτερες ευκαιρίες. Η μοναδική καλή στιγμή ήταν μία κεφαλιά του Σίτο στο 46′ που αποτέλεσε και την πρώτη τελική της ομάδας του.

Χωρίς κάτι ιδιαίτερο για κάποια από τις δύο ομάδες ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Ο Άρης προσπαθούσε περισσότερο να κάνει διαχείριση, με τον Αστέρα να μην απειλεί.

Όλα αυτά όμως άλλαξαν σε ένα εφιαλτικό πεντάλεπτο.

Στο 66′ από εκτέλεση φάουλ ο Κρεσπί ισοφάρισε με την άμυνα να πιάνεται στον ύπνο.

Ενώ στο 70ο λεπτό από γύρισμα από τα δεξιά όπως επιτίθεται ο Αστέρας ο Ριέρα πλάσαρε κάτω από τα πόδια του Σιαμπάνη για το 2-1.

Μόλις δύο λεπτά μετά, στο 72ο λεπτό ο Ροζ σπρώχτηκε στην μεγάλη περιοχή, με τον Φωτιά να μην δίνει τίποτα, με τον Άρη να συνεχίζει να προσπαθεί να είναι επιθετικός, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο 81ο λεπτό ο Άκης Μάντζιος πέρασε στο γήπεδο και στον Κώστα Μήτρογλου, που έπαιξε για πρώτη φορά με την φανέλα του Άρη.

Ούτε όμως η είσοδος του έμπειρου φορ άλλαξε κάτι, με τον Άρη να μην απειλεί έως το τέλος και το 2-1 να είναι το τελικό σκορ.