Ανατροπή με χατ-τρικ Χάαλαντ η Σίτι!

Η Μάντσεστερ Σίτι έχανε στο 0-2 στο ημίχρονο από την Κρίσταλ Πάλας, όμως με χατ-τρικ του Χάαλαντ στο δεύτερο μέρος πήρε τεράστια νίκη (4-2) και κράτησε την κορυφή.

Μετά την απώλεια με την Νιούκαστλ, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα φάνηκε ότι θα αφήσει ξανά βαθμούς. Ομως παρά το 0-2 στο ημίχρονο οι πρωταθλητές έδειξαν την καρδιά τους και με έναν Χάαλαντ να είναι έτοιμος για να γράψει ιστορία στο Νησί, έκαναν την αδιανόητη ανατροπή. Χατ-τρικ για τον Νορβηγό υπερπαίκτη, ο οποίος σε 4 αγώνες έχει ήδη 6 γκολ. Πρώτη στην Premier League μαζί με την Μπράιτον είναι πλέον η Σίτι.

Στο 4’ σε ένα απίστευτο back-out στην άμυνα της Σίτι, ο Στόουνς έβαλε αυτογκόλ για το 0-1 της Πάλας και πριν καν προλάβει η ομάδα του Πεπ να βρει ρυθμό, εκείνη του Βιεϊρά μπήκε μπροστά στο σκορ με 0-2 χάρη σε κεφαλιά του Αντερσον από κόρνερ του Εζε. Χάαλαντ και Φόντεν είχαν τις καλύτερες στιγμές για τους γηπεδούχους, όμως το καθαρό προβάδισμα για τους Λονδρέζους διατηρήθηκε.

Το δεύτερο μέρος, ήταν μια άλλη ιστορία. Και αυτό φάνηκε στο 53’, όταν ο Μπερνάρντ ο Σίλβα με σουτ από το όριο της περιοχής νίκησε τον Γκουαΐτα (0-1). Από εκεί και πέρα, ανέλαβε ο Χάαλαντ. Στο 62’ ισοφάρισε με κεφαλιά μετά τη γλυκιά σέντρα του Φόντεν και στο 70’ ήταν στο κατάλληλο σημείο για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά έπειτα από κόρνερ και σέντρα-σουτ του Στόουνς (3-2).

Ο θρίαμβος για την Σίτι ολοκληρώθηκε στο 81’ όταν ο Γκουντογκάν βρήκε τον Νορβηγό στον χώρο και εκείνος έδειξε την απίστευτη κλάση του διαμορφώνοντας το τελικό 4-2. Ο 22χρονος αντικαταστάθηκε στο 83’ από τον Πεπ Γκουαρδιόλα και αποθεώθηκε από το Etihad.