Άκρως κιτρινόμαυρη η προϊστορία με τον ΠΑΣ (videos)

Συντριπτικά υπέρ του Άρη η παράδοση των εντός έδρας αγώνων, απέναντι στους Γιαννιώτες.

Η προϊστορία των αγώνων του Άρη με τον ΠΑΣ Γιάννινα στη Θεσσαλονίκη, είναι σε πολύ μεγάλο ποσοστό υπέρ των κιτρινόμαυρων. Σε σύνολο 21 αγώνων εντός έδρας κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα για το Πρωτάθλημα, ο Άρης έχει επικρατήσει στους 14, ενώ υπάρχουν έξι ισοπαλίες και μόλις μία ήττα, στις 17/11/2012 με 1-2.

Πέρσι το παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, ήταν το πρώτο με τον Άκη Μάντζιο στον πάγκο του Άρη και τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 2-2. Ο ΠΑΣ προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με 0-2, χάρις στα γκολ των Νάουμετς 15′ και Παντελάκη 22′. Οι κιτρινόμαυροι ισοφάρισαν στο δεύτερο 45λεπτο με τους Φετφατζίδη (στο τελευταίο του παιχνίδι με τα κιτρινόμαυρα) στο 49′ και Ματίγια στο 69′, με το 2-2 να παραμένει ως το τέλος της αναμέτρησης.

Στις 21 Αυγούστου οι δύο ομάδες συναντήθηκαν σε φιλική αναμέτρηση με τον Άρη να επικρατεί με το ευρύ 4-1. Τα γκολ για τους κιτρινόμαυρους πέτυχαν οι Καμαρά 38′, Φαμπιάνο 42′, Γκαρσία 54′, Ιτούρμπε 59′, με τον Σάλιακα να μειώνει προσωρινά σε 2-1 στο 45′.

03/02/2019 ΑΡΗΣ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1-0 (ΓΚΑΡΣΙΑ 76′)

27/09/2020 ΑΡΗΣ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-2 (ΦΕΤΦΑΤΖΙΔΗΣ 49′, ΜΑΤΙΓΙΑ 69′ – ΝΑΟΥΜΕΤΣ 15′, ΠΑΝΤΕΛΑΚΗΣ 22′)

21/08/2021 ΑΡΗΣ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 4-1 (ΚΑΜΑΡΑ 38′, ΦΑΜΠΙΑΝΟ 42′, ΓΚΑΡΣΙΑ 54′, ΙΤΟΥΡΜΠΕ 59′ – ΣΑΛΙΑΚΑΣ 45′)