Aυτοκτονία! Έχασε δικό του ματς (1-1) με τον Ολυμπιακό

Μία ακόμη χρυσή ευκαιρία έχασαν οι κιτρινόμαυροι, μένοντας στο 1-1 με τον Ολυμπιακό.

O Ολυμπιακός ήταν αυτός που έφτασε πρώτος να απειλήσει την αντίπαλη εστία έστω και με την βοήθεια της τύχης. Μετά από ένα γύρισμα η μπάλα κόντραρε στον Μπεναλουάν και κατέληξε στο δοκάρι του Κουέστα.

Με τα λεπτά να περνάνε ο Άρης ανέβασε ρυθμό, απείλησε στο 9ο λεπτό με τον Μαντσίνι, ενώ στο 11′ μετά από γύρισμα του Σάσα ο Μάνος βρέθηκε τετ α τετ με τον Τζολάκη. Ο νεαρός τερματοφύλακας έκανε την επέμβαση, η μπάλα όμως βρήκε και πάλι στον Μάνο, ο οποίος έγραψε το 1-0 για τους κιτρινόμαυρους!

O Oλυμπιακός έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 19′ όταν ο Καίπερς βγήκε από πλάγια θέση και απέφυγε τον Κουέστα στέλνοντας όμως την μπάλα στο δοκάρι, με τον Σούντγκρεν να απομακρύνει στην συνέχεια.

Κάτι άλλο αξιοσημείωτο δεν συνέβη στο πρώτο μέρος από άποψη ευκαιριών, με τον Άρη όμως να βλέπει τον Γιώργο Δεληζήση να μένει εκτός λόγω προβλήματος που αντιμετώπισε στο ισχίο.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός απείλησε στο 52′ όταν ο Ραντζέλοβιτς βρέθηκε απέναντι στον Κουέστα με τον Ισπανό τερματοφύλακα να κάνει την επέμβαση με τα πόδια.

O Mπεναλουάν είχε καλή ευκαιρία στο 61′ με κεφαλιά, όντας όμως εκτεθειμένος ενώ δέκα λεπτά μετά ο Λούκας Σάσα έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία με σουτ, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

Δυστυχώς η αδυναμία του Άρη να «κλειδώσει» το ματς έδωσε την ευκαιρία στους ερυθρόλευκους να βγουν μπροστά στο 81′ και μετά από εξαιρετικό γύρισμα του Χασάν ο Φορτούνης να ισοφαρίσει σε 1-1.

Οι κιτρινόμαυροι προσπάθησαν να ανέβουν και πάλι, με τον Ματέο Γκαρσία να κάνει ωραία κούρσα στο 88ο λεπτό, να ανατρέπεται από τον Τιάγκο Σίλβα και να κερδίζει πέναλτι. Εκεί όμως ο Μπρούνο Γκάμα αστόχησε, στέλνοντας την μπάλα άουτ, ενώ ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι ένα λεπτό αργότερα, με το ματς να μένει στο 1-1…