Aργεντίνικο τάνγκο και βάσεις πρόκρισης (2-0) από Μαντσίνι-Μπερτόγλιο!

Ο Άρης έλυσε τα… μάγια του «0» με αργεντίνικο τάνγκο, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Μαντσίνι και Μπερτόγλιο, πήρε καθαρό σκορ 2-0 το οποίο τον στέλνει στον επαναληπτικό του Κυπέλλου με την Τρίπολη με σαφές προβάδισμα!

Ο Άκης Μάντζιος επέλεξε τους Σιαμπάνη, Δεληζήση, Ροζ, Σάκιτς, Γκάνεα, Σάσα, Τζέγκο, Γκάμα, Γκαρσία, Σίλβα και Μάνο για την ενδεκάδα των κιτρινόμαυρων.

Δεν ξεκίνησε καλά ο Άρης που ήταν νευρικός και δυσκολεύτηκε να φτάσει κοντά στην αντίπαλη περιοχή. Την ίδια στιγμή ο Αστέρας προσπάθησε να απειλήσει με μακρινά σουτ και κάποια στημένα χωρίς όμως με επιτυχία.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία των κιτρινόμαυρων στο πρώτο ημίχρονο ήταν στο 23ο λεπτό. Ο Γκάμα με κάθετη πάσα βρήκε τον Μάνο, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Τσιφτσή, με τον τελευταίο να αποκρούει.

Το μοναδικό αξιοσημείωτο γεγονός μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ήταν η εκπληκτική ντρίπλα του Γκάμα στο 27′, χωρίς όμως να απειλήσει με το σουτ που έκανε στην συνέχεια.

Μάλιστα ο Βάτσιος έληξε το παιχνίδι μερικά δευτερόλεπτα πριν την λήξη των πρώτων 45′.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Άρης είχε περισσότερη διάθεση και στο 51ο λεπτό έφτασε πολύ κοντά στο 1-0. Ο Μάνος βρήκε τον Σάσα, με τον Βραζιλιάνο να κάνει ένα εξαιρετικό σουτ που σταμάτησε όμως στο δοκάρι.

Ο Άρης συνέχιζε να ανεβάζει ρυθμούς μετά το 60, με τον Σίλβα στο 65 να στέλνει… προειδοποιητική βολή, όταν ο Γκάμα μέσα από την περιοχή βρήκε με ωραίο γύρισμα τον Σίλβα, το συρτό σουτ του τελευταίου όμως πέρασε λίγο έξω.

ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ!

Στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σίλβα πέρασε με όμορφη ενέργεια στον Σάκιτς, ο Αυστριακός έκανε γλυκιά σέντρα στην περιοχή των Αρκάδων, από την οποία επωφελήθηκε ο νεοεισερχόμενος Μαντσίνι που με ωραία γυριστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ!

Ο Άρης άλλαξε εικόνα με την είσοδο του Μαντσίνι και του Μπερτόγλιο, οι οποίοι αντικατέστησαν τους Μάνο και Γκαρσία.

Οι κιτρινόμαυροι έτρεξαν σε ανοιχτό γήπεδο στο 75′ και οι αλλαγές του Άρη συνεργάστηκαν με όμορφο τρόπο. Ο Μαντσίνι βρήκε τον Μπερτόγλιο, στην κίνηση που έκανε εντός περιοχής, με τον τελευταίο να γράφει το 2-0 στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση!

Ο Άρης συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό τα επόμενα λεπτά, ενώ ο Έλληνας τεχνικός προέβη σε νέες αλλαγές, αυτές των Κάτσε και Λόπεθ στην θέση των Γκάμα και Σίλβα.

Οι κίτρινοι στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς καλύτεροι στο δημιουργικό κομμάτι. Με την είσοδό τους, οι αλλαγές βοήθησαν στο ξεκλείδωμα της άμυνας των Αρκάδων.

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Άρη στο καθαρό σκορ 2-0, πράγμα που τον στέλνει στον επαναληπτικό στην Τρίπολη με σαφές προβάδισμα για την πρόκριση της επόμενης φάσης στο θεσμό του Κυπέλλου.