Βασικά ΘέματαΜπάσκετ

Ωραίο μπάσκετ επιθετικά και προβάδισμα στο ημίχρονο

Τι συνέβη στη δεύτερη περίοδο του αγώνα.

Παρόμοια με το πρώτο δεκάλεπτο ήταν η αρχή και στο δεύτερο, με τον Αμερικάνο να πρωταγωνιστεί και πάλι στην επίθεση (29-18 στο 13′), προτού μειώσουν οι φιλοξενούμενοι με ένα μικρό σερί 5-0 (29-23 στο 14′), στο οποίο πρωταγωνίστησε ο Τζόρντον Βερνάντο.

Οι Πατρινοί μείωσαν μέχρι και στον πόντο (32-31 στο 17′), κάνοντας το παιχνίδι… ντέρμπι. Την απάντηση την είχε ο Βασίλης Τολιόπουλος, καθώς με 4 συνεχόμενους πόντους έδωσε και πάλι ένα μικρό προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους» (36-31 στο 18′).

Τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε, με τον Άρη να προσφέρει και θέαμα (19 πόντους ο Λάντερς Νόλεϊ), στο 43-37.