Ροή ειδήσεων

Δυσκολεύτηκε αλλά πέρασε και πάει παρακάτω

Ο Άρης δυσκολεύτηκε αλλά πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αρκετή ένταση και με τον Εθνικό να προσπαθεί να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του, χωρίς ωστόσο να δημιουργεί τις προϋποθέσεις για να απειλήσει.

Το πρώτο 20λεπτο πέρασε με παρόμοιο τρόπο, με μοναδική διαφορά την κατοχή της μπάλας από τον Άρη, ενώ η πρώτη απειλή ήρθε στο 24′ από τον Σαμόρα, ενώ ένα λεπτό αργότερα ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα από τον Ερέρα για τους Πειραιώτες.

Στο 31ο λεπτό έμελλε να σκοράρει ο Άρης για πρώτη φορά στην αναμέτρηση του με τον Εθνικό, καθώς ο Κλέιτον Ντιαντί σούταρε, με τον γκολκίπερ του Εθνικού να αποκρούει ασθενώς.

Ο Βλάντιμιρ Νταρίντα πήρε το ριμπάουντ και με δυνατό σουτ από κοντά έκανε το 0-1 στον αγώνα.

Λίγο πριν το 40ο λεπτό ο Κουέστα πραγματοποίησε ένα μεγάλο λάθος, το οποίο διόρθωσε ο ίδιος με απόκρουση στο τετ α τετ.

Αργότερα ήταν η σειρά του Κίκε Σαβέριο να σουτάρει με δύναμη, όμως η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, λίγο πριν πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια.

Ο Κουέστα έσωσε τον Άρη από την ισοφάριση στο 55ο λεπτό, αποκρούωντας το νέο τετ α τετ του Γεωργούση.

Στο 57ο λεπτό της συνάντησης πραγματοποίησε ο Άκης Μάντζιος τις πρώτες του αλλαγές, αντικαθιστώντας 3 παίκτες.

Συγκεκριμένα εκτός γηπέδου πέρασαν οι Ζουλ, Ντιαντί και Φετφατζίδης, για να μπουν οι Μανού, Μόντσου και Σίστο.

Ο Χουάνκαρ έπαιξε 66 λεπτά στο ντεμπούτο του με τον Άρη, καθώς ο Μάρτιν Φρίντεκ πέρασε στην αναμέτρηση.

Κάπως έτσι, ο Ισπανός αριστερός μπακ ολοκλήρωσε την παρθενική του εμφάνιση με την κιτρινόμαυρη φανέλα.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γεμίσουν την περιοχή, μέσω των αλλαγών που κάνανε, όμως το τελευταίο κομμάτι του αγώνα ήρθε με το σκορ να παραμένει 0-1.

Ο Άκης Μάντζιος έβαλε και τον Ζοσέ Σιφουέντες στον αγώνα, βγάζοντας εκτός τον σκόρερ του γκολ, Βλάντιμιρ Νταρίντα.

Αυτή ήταν και η τελευταία αλλαγή για τους «κιτρινόμαυρους», που συμπλήρωσαν τις πέντε.

Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε, με το 0-1 υπέρ του Άρη να παραμένει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.