Ιδανικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα για την ΑΕΚ

Ξεκίνησε με άνετη νίκη επί του ΟΦΗ η Ένωση.

Η ΑΕΚ καθάρισε από νωρίς την πρεμιέρα με τον ΟΦΗ στην OPAP Arena και ξεκίνησε με το δεξί (3-0) στη νέα Stoiximan Super League, δείχνοντας ότι άφησε πίσω της τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό από τη Νόα.

Η Ένωση άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Λιβάι Γκαρσία. Ο Νορντίν Άμραμπατ με γλυκιά σέντρα από τα δεξιά βρήκε τον φορ από το Τρινιντάτ και Τομπάγκο κι αυτός με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το 2-0 ήρθε τρία λεπτά μετά. Ο Σιμάνσκι με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Πήλιο, αυτός έκανε το κοντρόλ, πήρε μια κόντρα και με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΗ πάλεψε για να σκοράρει, είχε μια καλή ευκαιρία με τον Αποστολάκη, αλλά οι κιτρινόμαυροι βρήκαν το γκολ με τον Τσούμπερ στο 83′ με τον Πήλιο πιστώνεται την ασίστ.