Δοκίμασε, δυσκολεύτηκε και πήρε ισοπαλία με Σαβέριο

Άρης και Ελμπασάνι έμειναν στο 1-1, σε μια αναμέτρηση με αρκετές δοκιμές και χωρίς μεγάλες ευκαιρίες.

Ο Άρης ξεκίνησε το παιχνίδι με διάθεση να επιτεθεί, επιχειρώντας αρκετές αλλαγές παιχνιδιού και διατηρώντας τον έλεγχο της κατοχής.

Η πρώτη απειλή ήρθε έπειτα από σουτ με το αριστερό του Ούγκο Μάγιο στο 7ο λεπτό, όμως η μπάλα πέρασε έξω από το δεξί δοκάρι.

Η αλβανική ομάδα κατόρθωσε να προηγηθεί στη Θεσσαλονίκη, με τον Γκρέκα να «ανοίγει» το σκορ στο 19ο λεπτό.

Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έμεινε στην περιοχή και έτσι ο ποδοσφαιριστής των φιλοξενούμενων την έστειλε με κοντινή προβολή στα δίχτυα του Κυριαζή.

Στο 30′ ο Σαμόρα απείλησε με προβολή μετά από γύρισμα, όμως τα φάλτσα που έδωσε έστειλαν την μπάλα και πάλι άουτ.

Αμέσως μετά, ο Πάρντο σούταρε στην κλειστή γωνία παίρνοντας κόρνερ, από τη σωστή τοποθέτηση του τερματοφύλακα των Αλβανών.

Ο Κυριαζής είχε εξαιρετική αντίδραση στο 39ο λεπτό, διορθώνοντας με εντυπωσιακή επέμβαση χαμηλά το λάθος του Βέλεθ.

Το ημίχρονο έληξε στο 0-1 υπέρ της αλβανικής ομάδας.

Δεν άλλαξε το σκηνικό με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, με τον Άρη να προχωράει σε ροτέισον, δίχως όμως να δημιουργεί ευκαιρίες.

Μετά από μια αναμέτρηση που έλλειπαν οι ευκαιρίες, ο Άρης κατάφερε να ισοφαρίσει μετά από φάση διαρκείας, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερύσεων απέναντι στην Ελμπασάνι.

Συγκεκριμένα, έπειτα από κόρνερ των «κιτρινόμαυρων», η μπάλα έμεινε στην περιοχή και ο Κίκε Σαβέριο εκμεταλεύτηκε την αδράνεια των αμυνόμενων, πλασάροντας από κοντά για το 1-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.