«Χάλκινη» η Εθνική πόλο παίδων

Η Εθνική πόλο παίδων νίκησε 11-7 την Κροατία στον «μικρό» τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Πορτογαλίας και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο της διοργάνωσης, δείχνοντας πως το μέλλον της ανήκει.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο πρώτο ημίχρονο, που ολοκληρώθηκε στο 6-5. Στην τρίτη περίοδο, η Εθνική δε δέχτηκε γκολ και προηγήθηκε με 8-5.

Στα τελευταία λεπτά, παρά την πίεση των Κροατών, οι Έλληνες διατήρησαν το προβάδισμα και πήραν το μετάλλιο.

Η αμυντική λειτουργία του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος ήταν σπουδαία, ενώ στην επίθεση όλοι στήριξαν την προσπάθεια του Σπύρου Λυκούδη, που σημείωσε 5 γκολ.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 3-2, 2-0, 3-2

ΕΛΛΑΔΑ (προπονητής Φώντας Λεμπέσης): Κρατημένος, Λυκούδης 5, Κόκκινος, Καρατζάς 1, Καπράγκος, Λασκαρίδης 2, Ζερβουδάκης 2, Μητράκης, Ζαχόπουλος, Σιαμάς 1, Αποστολάκος, Γιαννάτος, Μαυριόπουλος

ΚΡΟΑΤΙΑ: Πρέζι 2, Γκλάβινιτς 2, Ντρασόγιεβιτς 1, Γκάλιτς 1, Τόντσινιτς 1