Μπάσκετ

Φιλική ήττα του Άρη από τον Ηρακλή (72-67)

Την ήττα γνώρισε ο Άρης στο Ιβανώφειο με αντίπαλο τον Ηρακλή, στο τελευταίο φιλικό πριν από το τζάμπολ της νέας σεζόν.

Αναλυτικά η ανακοίνωση της ΚΑΕ Άρης:

«Στο τελευταίο του φιλικό παιχνίδι, πριν την έναρξη της Basket League, ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον Ηρακλή με 72-67, κεκλεισμένων των θυρών, στο Ιβανώφειο. Ο αγώνας με τον συμπολίτη αποτέλεσε την “πρόβα τζενεράλε”, ενόψει της εκτός έδρας αναμέτρησης με τον Χαρίλαο Τρικούπη, στο πλαίσιο της πρεμιέρας του νέου πρωταθλήματος.

Οι “κίτρινοι” ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με τον DeCosey να σημειώνει επτά πόντους, προηγήθηκαν με 7-13 και 11-17, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 14-17.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά κενά του ΑΡΗ και πέρασαν μπροστά με 27-22 στο 15′, διατηρώντας το προβάδισμα, μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου (35-31).

Με επιμέρους σκορ 12-3 στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, ο Ηρακλής πήρε διαφορά 13 πόντων, 47-34, χάρη κυρίως στην ευστοχία του από την περιφέρεια. Η ομάδα μας μ’ ένα σερί 6-0 μείωσε σε 47-40, όμως ο αντίπαλος αύξησε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια τιμή, με τη λήξη της περιόδου (56-45).

Ο ΑΡΗΣ παρουσιάστηκε βελτιωμένος στο τέταρτο δεκάλεπτο, ειδικά στο κομμάτι της άμυνας και με πρωταγωνιστή τον Κουζέλογλου (σκόραρε 10 πόντους στην τελευταία περίοδο), “έτρεξε” ένα επιμέρους σκορ 16-4, περνώντας μπροστά στο σκορ με 60-61, πεντέμιση λεπτά πριν τη λήξη. Με τον Suggs να δίνει επιθετικές λύσεις, ο Ηρακλής ανέκτησε το προβάδισμα, φτάνοντας στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 35-31, 56-45, 72-67

ΗΡΑΚΛΗΣ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Childress, Suggs 17(3), Σχίζας 3(1), Καββαδάς 7, Τσαϊρέλης 8, Φίλιος, Bowlin 3(1), Moore 8(2), Βεργίνης 6(2), Daniel 7, Hanlan 13(2).

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Shuler 13(1), Σταμάτης 6(2), Σλαφτσάκης 2, Φλιώνης 4, Milosevic 4, Χαριτόπουλος 1, Κουζέλογλου 15(2), Καλαϊτζίδης, Chalmers 10(1), Νετζήπογλου, Dragicevic 2, DeCosey 10(2)».