Υπερπροσπάθεια αλλά λύγισε στο τέλος ο Άρης

Δεν τα κατάφερε ο Άρης στο Περιστέρι, γνωρίζοντας την ήττα με 75-71.

Το Περιστέρι μπήκε στον αγώνα με ένταση, προηγούμενο με 7-0, με τον Άρη να δυσκολεύεται επιθετικά και να μένει πίσω με διψήφια διαφορά από νωρίς (12-2 στο 4′).

Με τρίποντα από Τολιόπουλο και Σταρκ, οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να βρουν σκορ μειώνοντας το σκορ (18-14 στο 8′).

Τα αμυντικά θέματα κρατάνε τον Άρη πίσω με μικρή διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου, με τον Κατσίβελη να νικάει τον χρόνο για το 23-20.

Χωρίς σκορ το πρώτο δίλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου, με τον Σταρκ να «σπάει» το ρόδι, ισοφαρίζοντας σε 23-23 με δικό του τρίποντο.

Τα λάθη συνεχίστηκαν, με το σκορ να μένει σε χαμηλά επίπεδα, μέχρι να αποφασίσει να «πυροβολήσει» ο Βασίλης Τολιόπουλος, ο οποίος με δύο σερί δύσκολα τρίποντα έφερε το σκορ στο 27-29.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον πίνακα του σκορ να γράφει 35-38.

Με… όρεξη ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες, καθώς βρήκαν σκορ με αρκετούς τρόπους (49-49 στο 27′).

Έχοντας μπροστάρη και πάλι τον Βασίλη Τολιόπουλο και με την καθιερωμένη του άμυνα, ο Άρης κράτησε βραχύ προβάδισμα (51-58 στο 29′).

Σε μια μονομαχία «σώμα με σώμα», η ομάδα του Γίαννη Καστρίτη τελείωσε το 3ο δεκάλεπτο προηγούμενη με 55-58.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο, με τον Άρη να παλεύει (Σλαφτσάκης, Σταρκ, Μποχωρίδης και Τολιόπουλος είχαν από 4 φάουλ), αλλά να μην τα καταφέρνει, τερματίζοντας 4ος στο φετινό πρωτάθλημα, με το τελικό 75-71.