Το σημαντικό διπλό του Άρη στο Top-6 (video)

Μεγάλος νικητής ήταν ο Άρης για την τρίτη αγωνιστική του Top-6 της Basket League στην αναμέτρηση εκτός έδρας με το Περιστέρι, καθώς επικράτησε με 82-75.

Ο Άρης ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση και στο φινάλε βρέθηκαν στο +13 (14-27). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη αντέδρασε και με επιμέρους 26-10 πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-37.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα ο Άρης σοβαρεύτηκε και πέρασε μπροστά ελέγχοντας το ρυθμό της αναμέτρησης. Οι κιτρινόμαυροι απέκτησαν διψήφιο προβάδισμα σε κομβικό σημείο του τέταρτου δεκαλέπτου και τελικά πανηγύρισαν τη νίκη με 82-75.

Τα δεκάλεπτα: 14-27, 40-37, 57-60, 75-82

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 12 (5 ριμπάουντ), Ράγκλαντ 10 (3 ριμπάουντ), Ντάνγκουμπιτς 12 (2/2 τρίποντα), Τόμπσον 2 (6 ριμπάουντ), Χουγκάζ 4 (4 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος 2, Λοβ 10, Πουλιανίτης, Κασελάκης 10 (4 ριμπάουντ), Ρένφρο 6, Γουίλιαμς 5, Ζούγρης 2 (7 ριμπάουντ).

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 14 (7 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 8 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπλούμπεργκς 16 (5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3, Χάρελ 10 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σλαφτσάκης, Σταρκ 12 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κατσίβελης 8, Περσίδης, Ντε Σόουζα 9, Καλόγηρος, Ριντ 2.