Μπάσκετ

Το πάλεψε όσο μπορούσε, κόντρα σε τραγική διαιτησία και απουσίες (65-80)

Κόντρα σε μια τραγική διαιτησία και με κατάμεστο Παλέ, ο ελλιπής Άρης έκανε το καλύτερο κόντρα στον ΠΑΟ στο τελευταίο ματς της σεζόν στο Αλεξάνδρειο, αλλά ηττήθηκε με 65-80.

Γκάλινατ και Σόουζα ήταν οι κορυφαίοι για τον Άρη, που με το έτσι θέλω των διαιτητών και πολλών φάουλ βρέθηκε να χάνει με πολλούς πόντους και δεν μπόρεσε να ανατρέψει το σκορ.

Το ματς είχε μεγάλη ένταση, πολλά φάουλ, πολλά νεύρα και πολλές τεχνικές ποινές. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, που παρατάχθηκε χωρίς τους Ρόνι Χάρελ και Ίσμαελ Σανόγκο, μετά την ανάπαυλα άρχισε να ξεμένει από επιλογές, λόγω των φάουλ που άρχισε να χρεώνεται από νωρίς και κάπως έτσι είδε τους πράσινους να κάνουν σταδιακά το παιχνίδι τους και να φεύγουν νικητές από το Αλεξάνδρειο.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και με τον κόσμο να έχει γεμίσει το Αλεξάνδρειο κατάφερε να είναι από κοντά στο σκορ. Ο ΠΑΟ προηγήθηκε με 2-5, αλλά ο Άρης με τον Γκάλινατ μπροστάρη προηγήθηκε με 11-9. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 15-13 και τον Άρη να είναι πολύ ανταγωνιστικός χωρίς Χάρελ και Σανόγκο.

Με τον Άρη να μένει κοντά στο σκορ προηγήθηκε με 20-18 στο 12ο και έδινε πολλές μάχες. Με 12 πόντους του Γκάλινατ ο Άρης ισοφάρισε σε 25-25 στο 15ο λεπτό. Το ημίχρονο έκλεισε με τις 2 ομάδες να παλεύουν για ένα προβάδισμα σε μια πολύ δυνατή αναμέτρηση. Η ομάδα του Αταμάν πήρε ένα προβάδισμα ενόψει του δεύτερου ημιχρόνου με 28-36 πολλά φάουλ υπέρ του…

Με μόλις 18… βολές στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟ μπήκε δυνατλα στην 3η περίοδο και προηγήθηκε με 33-50 στο 26ο λεπτό. Ο Τολιόπουλος μείωσε σε 36-50, αλλά η ομάδα του Αταμάν είχε πάρε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης. Η 3η περίοδος έληξε με τον ΠΑΟ να έχει προβάδισμα νίκης με έναν υπέροχο κόσμο να τραγουδάει στο τελευταίο ματς της σεζόν στο Παλέ. Το 49-60 δεν άφηνε και πολλά περιθώρια στον Άρη, που πάλευε όμως.

Στην τελευταία περίοδο ο Άρης θα έκανε το καλύτερο που μπορούσε. Η διαφορά έπεσε στους 10 με καλάθι του Κατσίβελη. Ο ΠΑΟ κρατούσε το προβάδισμα πάνω από τους δέκα πόντους, οπότε θα έφτανε εύκολα στη νίκη και το 2-0. Το 53-71 στο 35ο λεπτό ξεκαθάρισε τα πάντα…

Πλέον ο Άρης θα παλέψει σε ένα ματς με το Περιστέρι για την 3η θέση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Αγραφιώτης, Μηλαπίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-13, 28-36, 49-60, 65-80

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 9 (1/7 τρίποντα. 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Μπλούμπεργκς (5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2, Ντε Σόουζα 12 (10 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γκάλινατ 12 (2/7 τρίποντα), Σλαφτσάκης 4 (6 ριμπάουντ), Σταρκ 7 (1), Κατσίβελης 6, Τσαχτσίρας, Περσίδης 2, Καλόγηρος 5, Ριντ 6.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Μπαλτσερόφκσι 7 (3 ριμπαόυντ), Γκραντ 13 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Γκριγκόνις 11 (1), Μήτογλου 6 (8 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 3 (3 ριμπάουντ), Μωραΐτης (2 ασίστ), Σλούκας (3 ασίστ), Παπαπέτρου 2 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λεσόρ 15 (7 ριμπάουντ, 2 λάθη), Αντετοκούνμπο 2, Ερνναγκόμεθ 10 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ).