«Τέλος» το αήττητο της Λιλ

Οι «λιλουά» πλήρωσαν το κακό πρώτο ημίχρονο και γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στη Ligue 1, καθώς η Μπρεστ τους νίκησε 3-2. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν το πρώτο τους «τρίποντο», έπειτα από τρεις σερί ήττες.

Εξαιρετικό πρώτο 45λεπτο από την Μπρεστ, η οποία πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη 3-1, χάρη σε τέρματα των Πιερ-Γκαμπριέλ, Περό και Καρντόνα, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με πέναλτι του Γιλμάζ, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Λιλ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος, με τον Τούρκο επιθετικό να μειώνει ακόμη περισσότερο (3-2) στο 58’. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, με τους «λιλουά» να πιέζουν και γι’ άλλο τέρμα, αλλά δεν τα κατάφεραν με αποκορύφωμα το δοκάρι του Γιλμάζ στο 90’.

Παράλληλα, αυτή ήταν και η πρώτη ήττα της Λιλ, ύστερα από σερί 14 ματς σε όλες τις διοργανώσεις.