Διεθνή

Σπουδαία Ρεάλ, ανέβηκε στην κορυφή της Ευρώπης για 15η φορά στην ιστορία της!

Κέρδισε και αυτόν τον τελικό η ομάδα του Κάρλο Ανσελότι.

Με γκολ των Ντάνι Καρβαχάλ και Βινίσιους Ζούνιορ στο τελευταίο εικοσάλεπτο, η Ρεάλ Μαδρίτης λύγισε την αξιόμαχη Μπορούσια Ντόρτμουντ (2-0) και κατέκτησε το Champions League για 15η φορά στην ιστορία της και έκτη τα τελευταία έντεκα χρόνια.

Η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου δεν προμήνυε αυτό το αποτέλεσμα, καθώς η Ντόρτμουντ ήταν η ομάδα που έφτασε πιο κοντά στο γκολ.

Οι Μαδριλένοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένοι. Ισορρόπησαν το παιχνίδι και ευτύχησαν να προηγηθούν με την κεφαλιά του Καρβαχάλ, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τόνι Κρόος, στο 72ο.

Ένα λάθος στην «κιτρινόμαυρη» άμυνα έφερε τον Βινίσους σε θέση βολής, γράφοντας το 2-0 για την ομάδα του, στο 83′.

Κάπως έτσι, οι «Μερένχες» σήκωσαν το τρόπαιο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης για 15η φορά στην «πλούσια» ιστορία της.