Σημαντικό βήμα παραμονής για τον Βόλο, κέρδισε τη Κηφισιά

Κέρδισε την ομάδα της Κηφισιάς.

Στο σημαντικότερο ματς της 2ης αγωνιστικής των play-out της Super League, ο Βόλος ήταν αυτός που… έκανε τη δουλειά! Η ομάδα του Χρήστου Κόντη νίκησε 4-1 στο άδειο (λόγω της απόφασης της ΔΕΑΒ) Πανθεσσαλικό Στάδιο και πήρε μια τεράστια βαθμολογική ανάσα που τον έφερε πολύ πιο κοντά στον στόχο της παραμονής στη μεγάλη κατηγορία. Με αυτό το «τρίποντο», ο σύλλογος της Μαγνησίας που πριν την έναρξη του αγώνα ισοβαθμούσε με την Κηφισιά αλλά χωρίς να έχει το πλεονέκτημα (σ.σ. νίκη 2-1 εντός, ήττα 0-3 α.α. εκτός έδρας στην κανονική διάρκεια), πέτυχε με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια, αφού αφενός πήγε στους 25 βαθμούς και ξέφυγε στο -3 αφήνοντας την αντίπαλό του κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού, αφετέρου πήρε και το πλεονέκτημα σε μια πιθανή ισοβαθμία στο φινάλε της διαδικασίας.

Πολύ γρήγορα λοιπόν στα φετινά play-out, ο Βόλος πετυχαίνει ένα 2/2 και κάνει ένα τεράστιο βήμα για να… καθαρίσει τη μπουγάδα, με απόλυτους πρωταγωνιστές τους δύο Αργεντινούς του! Όπως συνέβη και στο 2-0 επί του Αστέρα στην Τρίπολη την 1η αγωνιστική, Χουάν Μανουέλ Γκαρσία (11′, 45+2′) γκολ Μαξιμιλιάνο Κόμπα (3′), σκόραραν ξανά, βάζοντας μπροστά 3-1 την Κηφισιά στο ημίχρονο και παράλληλα τις βάσεις για αυτή την πολύ σημαντική νίκη, ίσως την σημαντικότερη στη σεζόν για τους Βολιώτες. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Κώστα Μπράτσου είχε τις ευκαιρίες τις για κάτι καλύτερο στο ματς με το σκορ στο 2-1, όμως δεν τις αξιοποίησε, δέχθηκε τρίτο και στο δεύτερο ημίχρονο πια δεν μπόρεσε επί της ουσίας να διεκδικήσει κάτι.