Πρώτη νίκη για το Λαύριο, 81-80 την Καρδίτσα (video+hls)

Με πρωταγωνιστές τους Γερομιχαλό και Κουζέλογλου στα τελευταία λεπτά, το Λαύριο έκανε το comeback απέναντι στην Καρδίτσα, για την πρώτη του νίκη (81-80) στη φετινή Basket League.

Το Λαύριο μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα, καθώς προηγήθηκε 8-2 και διατηρούνταν μπροστά (12-11), μέχρι το 5’. Η συνέχεια, ανήκε στην Καρδίτσα, η οποία με Χάντερ και Πριτζέτ έκανε την ανατροπή, πήγε στο +5 (16-21) και συντηρώντας τον ίδιο ρυθμό έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +8 (18-26).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο +10 (18-28), με την ομάδα του Σερέλη να αντιδρά και να φέρνει το παιχνίδι στον πόντο (31-32), στο 16’. Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τον Φλαγκ να βάζει το Λαύριο προσωρινά μπροστά (37-36), αλλά στα τελευταία δύο λεπτά οι Αγραβάνης και Χάντερ έστειλαν την Καρδίτσα στα αποδυτήρια με το +4 (38-42).

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η Καρδίτσα και στην αρχή του δεύτερου μέρους, πηγαίνοντας ξανά στο +8 (38-46). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το Λαύριο αντέδρασε και πλησίασε στον πόντο (59-60), αλλά η ομάδα της Θεσσαλίας έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά (60-64).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του ματς και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου με τα τρίποντα του Γκάμπροβσεκ πήγαν αρχικά στο +8 (66-74) και διατηρούσαν τη διαφορά αυτή (71-78) μέχρι το 36’. Εκεί, ήρθε η αντίδραση του Λαυρίου, όπου με πρωταγωνιστές τους Γερομιχαλό και Κουζέλογλου έκανε σερί 10-0 για το προσπέρασμα (81-78), στο 39’. Με το φόλοου του Πριτζέτ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (81-80), με τις δύο ομάδες να κάνουν από ένα λάθος στη συνέχεια και την ομάδα του Σερέλη να παίρνει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 35-42, 60-64, 81-80.