Βασικά ΘέματαΜπάσκετ

Προβληματικός στην επίθεση, ήττα από την ΑΕΚ (Άρης 59-70 ΑΕΚ)

Ο Άρης γνώρισε την ήττα από την ΑΕΚ στο «NickGalis Hall», ξεκινώντας με κάκιστο τρόπο το φετινό πρωτάθλημα.

«Ζεστός» ξεκίνησε ο Άρης την αναμέτρηση, έχοντας ως βασική του αρχή -όπως συνήθως- την άμυνα και παίρνοντας μικρό προβάδισμα (9-4 στο 4′).

Η επιθετική δυστοκία έφερε τη σχετικά γρήγορη ισοφάριση για την Ένωση στο παιχνίδι, λίγο πριν το πρώτο τάιμ άουτ (9-9στο 6′).

Με 4 γρήγορους πόντους από τον Τολιόπουλο και έναν αιφνιδιασμό από τον Ρόμπερτς οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι «κεφάλι» (15-9 στο 8′).

Τελικά η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 17-14, έπειτα από ένα σκληρό ξεκίνημα με πολλή ενέργεια από τους δύο αντιπάλους.

Κάθε άλλο παρά εύκολη ήταν η αρχή του 2ου δεκαλέπτου για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, η οποία είδε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται (17-19 στο 12′).

Μέσω της άμυνας του ο Άρης κατάφερε να τρέξει το γήπεδο και να φέρει ξανά την αναμέτρηση στα ίσα (24-24 στο 16′) και με αμυντικό «μπροστάρη» τον Μαντζούκα (2 μπλοκ) κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα (27-24 στο 17′).

Τελικά οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 29-26.

Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, «χτίζοντας» μάλιστα και μια μικρή διαφορά (34-40 στο 24′).

Εκμεταλλευόμενος την ταχύτητα του ο Άρης κατόρθωσε να κερδίσει φάουλ μετά από αιφνιδιασμούς και να φέρει τον αγώνα στο καλάθι (38-40 στο 25′).

Το ίδιο σκορ παρέμεινε και στα επόμενα 3 λεπτά, με τους Ντε Τζούλιους και Φλιώνη να το μετατρέπουν σε 40-42.

Αμέτρητες επιθετικές δυσκολίες ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος, καθώς το σύνολο του Καστρίτη «κυνηγάει» με 41-44.

Η Ένωση πήρε την πρώτη διψήφια διαφορά στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου (42-52), με τους καλαθοσφαιριστές του Άρη να μη βρίσκουν καλάθι με κανέναν τρόπο.

Ντε Τζούλιους και Γούντμπερι προσπάθησαν, όμως στην πραγματικότητα δεν βρέθηκαν ποτέ οι απαραίτητες λύσεις, με τον Άρη να γνωρίζει μια πικρή ήττα από την πρώτη κιόλας αγωνιστική του φετινού πρωταθλήματος, με σκορ 59-70.