Μπάσκετ

Πλήρωσε τα λάθη του – Μαχαιριά στο “μηδέν”!

Οι κίτρινοι με λάθος αποφάσεις στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης και με πολλά… μπλακ άουτ στο παιχνίδι τους, κατάφεραν και έχασαν από τον Χαρίλαο Τρικούπη στο ΔΑΚ Αγρινίου με 73-70.

Με ευτράπελο ξεκίνησε η αναμέτρηση καθώς στα 16′ της αναμέτρησης έπεσε το ρεύμα στο γήπεδο και υπήρξε προσωρινή διακοπή. Μετά από λίγα λεπτά επανήλθε και ο Άρης μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, με τους κίτρινους να βρίσκονται μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου με 2 πόντους για το 17-19, αντέχοντας στην πίεση του Χαρίλαου Τρικούπη.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, ο Άρης έτρεξε ένα 10-0 με το τρίποντο του Φλιώνη να γράφει το 19-29. Ο Σταμάτης στάθηκε άτυχος, αφού πέρασε τραυματίας από το παρκέ με πόνο στο δεξί του πόδι.

Το Μεσολόγγι επανήλθε στο παιχνίδι με ένα δικό του 14-0, αφού ο Άρης έκανε λάθος επιλογές στην επίθεση και είχε ασταθείς άμυνες, για να φτάσει το σκορ 33-29, παίρνοντας συνεχόμενους πόντους των Μάθις και Σαχπατζίδη.

Οι κιτρινόμαυροι έκλεισαν το ημίχρονο με 4-11 για να διαμορφώσουν το σκορ στο 37-40, έχοντας πιο καθαρό μυαλό στις αποφάσεις τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης είχε ένα ακόμη μπλακ άουτ με τον Χαρίλαο Τρικούπη να τρέχει ένα νέο 14-0 και το σκορ να κλείνει στο τρίτο δεκάλεπτο στο 56-49.

Σε θρίλερ εξελίχθηκε το τέταρτο δεκάλεπτο με το σκορ να φτάνει στο 68-67 με τρίποντο του Φλιώνη ο οποίος προσπαθούσε μόνος του με 22′ πριν τη λήξη του ματς. Ο Αγραβάνης σκόραρε 2 βολές για το 70-67 και τον Τσάλμερς να απαντάει με 3/3 βολές για το 70-70.

Η μπάλα έφτασε στον Γκριν, ο οποίος έγραψε το τελικό 73-70 στην λήξη του αγώνα.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Ψαριανός και Πιτσίκλας

Δεκάλεπτα: 17-19, 37-40, 56-49, 73-70

Μεσολόγγι (Καλαμπάκος): Γκριν 10 (2), Φέργκιουσον 6 (2/11 σουτ, 6 ασίστ), Αγραβάνης 15 (1), Αμάρντι 9 (1), Μπράουν 7 (10 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ, Ναούμης, Σαχπατζίδης 9, Μοτσενίγος 7, Χατζηνικόλας 3 (1), Γράβας, Μάθης 7 (1)

Άρης (Καμπερίδης): Σούλερ 9 (0/5 τρίποντα), Μιλόσεβιτς 7 (1/6 σουτ, 4/4 βολές), Τσάλμερς 10 (6 λάθη), Ντραγκίσεβιτς 10 (5 ριμπάουντ), ΝτεΚόζι 7 (3/11 σουτ, 5 ριμπάουντ), Σταμάτης, Σλαφτσάκης 4, Φλιώνης 18 (2/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κουζέλογλου 5 (1), Καλαϊτζίδης, Λιτλ (0/4 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Μεσολογγίου: 22/39 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 11/15 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 19 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 13/30 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 26/29 βολές, 34 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 9 επιθετικά), 14 ασίστ, 17 λάθη, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ